Showing posts with label wtf. Show all posts
Showing posts with label wtf. Show all posts

Saturday, April 18, 2009

Am trait sa o vad si pe asta

bilboard ashton kutcher copyright Voice of Silence No More, published by abogdan Andrei Bogdan
Ashton Kutcher isi face reclama prin billboard-uri pentru a atrage mai multi followeri pe twitter, pentru a castiga lupta impotriva CNN-ului (pe twitter).
Dupa parerea mea asta e o initiativa stupida pe care numai un pustan tembel teribilist ar face-o. Plus... ca a-ti face reclama care sa nu-ti aduca nici un fel de profit este inutil (pentru cei care nu stiu, pe twitter nu exista reclame, astfel incat nu ar putea scoate bani din publicitate on-line). Probabil Ashton a depasit criza economica si isi permite sa arunce cu banii pe fereasta, ca altfel nu pot sa-l inteleg.
Plus, ca am vazut si un filmulet cu o gasca de oameni ce imparteau flyere cu acelasi mesaj: Follow Ashton Kutcher on Twitter.
Mare-i gradina lu' 'mnezoo si Kutcher de mult o sarit gardu'.
 P.S.:
Pentru cine este dornic sa faca reclama de genul asta, ii ofer un "obiect de lucru".

follow Andrei Bogdan abogdan on twitter copyright Voice of Silence No More, published by abogdan Andrei Bogdan

 Si... apropo... follow me on twitter.

(image via)

Monday, March 2, 2009

Românish

 
...imaginea spune totul...

Tuesday, February 24, 2009

Discutie intre babe

Am ascultat vineri in tren o discutie intre doua babe. Ma rog... era mai mult un monolog. Baba 1 ii povestesa babei 2 despre fi-su', incepand de la stadiul de spermatozoid pana la stadiul in care tipu' are aproape 40 de ani si sta cu ma-sa. Maica-sa care ii controleaza viata pentru ca nu vrea sa se strice baiatu' pierzandu-si vremea cu "bagabonti, curve si panarame". Ca "el a muncit dupa ce a facut liceul si dupa 3 ani a dat la facultate la bucuresti si a intrat dupa prima sesiune am intrat peste el in casa si era petrecere cu bagaboante, curve si golani. Ca am gasit sticle in casa de parca era bar (ai dreacu'... nu puteau sa bea apa plata cu lamaie) si i-am aruncat combina pe geam si l-am batut cu matura in vazul lumii si am dat toata lumea afara din casa si dupa baiatul a terminat facultatea si acum sta la curte, in casa cu mine si si-a luat calorifer din ala cu ulei, ca asa se poarta acum... Si si-a luat si boiler si doua aragaze sa nu raceasca cand face baie (ala unde naiba se spala? In ceaunul pt mamliga?) Si umbla intr-o vreme cu una si care nu mi-a placut ca a zis ca nu stie sa faca cozonac si coliva ca sa ma ajute cand fac parastas pentru barbata-miu. Si i-am interzis sa se mai vada cu ea, da' el tot se mai intalnea cu panarama aia si i-am pandit intr-o zi si am batut-o pe curva dracului. Si acum sta in casa toata ziua si imi vorbeste urat si-mi zice ca i-am stricat viata si ca ii controlez viata. Da' atata timp cat oi trai eu, o sa-l tin mereu sub control ca sa fie un barbat asa cum trebuie.".


Jeeesus K-rist! Nu credeam ca mai exista persoane in ziua de azi care sa se laudeo ca tin viata copiilor lor sub control in halul asta si care sa se laude cu asta. Sa se laude ca au un copil care pana la urma este un ratat. Sa se laude ca au un copil caruia i-au fost taiat avantul de libertate pe care si-l luase cand a avut ocazia. Nu credeam ca exista persoane care sa se laude ca al lor copil are o viata de cacat.

Pentru toate mamele care NU s-au purtat asa cu copii lor, numai respect

Sunday, February 8, 2009

Stiam ca-i Olanda e tara libera...

... da' nici chiar asa.

Citeam in dimineata asta pe realitatea.net ca "Partidul pedofililor olandezi depune plângere împotriva unui site care îi demască". Cica "Formaţiunea, care nu are reprezentanţi în Parlament, cere scăderea vârstei de la care se pot întreţine relaţii sexuale la 12 ani şi legalizarea posesiei de pornografie infantilă."

Stiam ca Olanda e o tara libera d.p.d.v. sexual... da' astia parca au sarit calu'... Totusi... sunt niste copii... ce naiba?

Thursday, February 5, 2009

Lovitura libera

Asa vor juca si tricolorii... intr-o buna zi.

Tuesday, February 3, 2009

Satana e aproape!

Satana e mult mai aproape decat credeti, iar prezenta lui e foarte subtila. Probabil mult mai subtila decat v-ati imagina. Nu... nu este prezent pe track-ul cu Led Zeppelin pe care, cel putin eu, il ascult la ora asta. Nici pe  Queen, Elvis, Beatles... nici macar pe vreun track de la Ozzy... cel putin nu daca sunteti in deplinatatea facultatilor mintale si nu v-ati apucat sa ascultati melodiile de la coada la cap. Chestia asta cu prezenta lu' Satan/Blezebub/Baphomet/Lucifer/Anticristu'/Scaraoschi/Dracu' in piese ascultate invers (apropo: cine mama naibii ar face asa ceva... si de ce?... ma refer aici la un om 100% normal) e rasuflata. Atat de rasuflata incat, biserica s-a gandit ca tre' sa ne aducem aminte ca dracu' chiar exista printre noi, si a gasit un nou element in care cica e prezent numarul lui.
Dragilor, tineti-va bine cu mainile de scaun/masa/pat (sau oriunde stati cand cititi aceste randuri), luati-va un butoi cu agheasma, vreo 4-5 cruci (sau doua foarte mari), spuneti-va rugaciunile si ciuliti urechile: Satana (sau, ma rog... numarul Satanei/Fiarei) exista in.... CODURILE DE BARE. Si nu chiar in orice cod de bare, ci in cele pe care cel mai probabil le aveti in preajma.

Asa ca...
  1. Dati foc la tot ce contine codul ala de bare, beti 4 ligheane cu aghiasma, faceti 20 de tururi ale bisericilor din orasul vostru (mergand numai in genunchi), faceti 3000 de matanii si dati 100 de acatiste, iar apoi incuiati-va in casa si apelati cu incredere la cel mai apropiat duhovnic cretin-ortodox pentru a vi se ierta o parte din pacate si pentru a nu arde complet in focul iadului si pentru a putea participa la tombola prilejuita de sfarsitul lumii, la care aveti sansa de a castiga prin tragere la sorti, un loc in Rai.
  2. sau
  3. Lasati naibii tampeniile si nu credeti toate rahaturile debitate de astia... pentru ca daca ar fi dupa biserica cretin-ortodoxa, Satana exista chiar si in materia ****** (deja incepuse sa nu miroasa a bine) a oamenilor care nu l-au vazut pe Domnu' (adica... daca nu mergeti cel putin de 100 de ori pe an la biserica si spuneti minim 10 rugaciuni de minim 3 ori pe zi... ati dat de Dracu')
Alegerea uneia dintre cele doua metode de mai sus, va apartine... in totalitate. Gata, eu plec, ma duc sa vanez dracusori... poate gasesc un cod de bare "castigator" (ca doar n-or fi ca la concursurile de la bere unde tre' sa cauti foarte mult dupa un amarat de premiu).



P.S.: Acest text este un pamflet si trebuie tratat ca atare... sau nu.

Sunday, January 25, 2009

Long live RDS!

Ieri pe la pranz am ramas fara net... Pun mana pe telefon, sun la RDS, si dupa vreo 5 minute de asteptare, aflu ca nu mai platisem factura... eh... c'est la vie... Hai sa ma duc sa platesc, ca am nevoie de conexiunea aia. Mai sun odata, sa aflu exact cat am de plata. Astept, astept, si la un moment dat raspunde o tipa, fix asa cum i-a invat la training.
Stiti, vreau sa aflu cat am de plata.
Pai aici imi apare ca sunteti deconectat in urma...
Don'soara, vreau sa aflu doar cat am de platit. Atat.
Sunteti deconectat pentru neplata lunii decembrie...
Don'soara, stiu asa. Vreau sa stiu doar CAT am de plata. Nimic mai mult.
Deci... ati achitat pe noiembrie...
CAT AM DE PLATA??? (deja eram la capatul rabdarii... cat de papagali pot fi astia de la call center-ul lor. Repeta fix ce invatase. Fara sa tina cont de ce vroia ala de la capatul celalalt al firului.)
Aveti de plata...
In sfarsit. Merci, la revedere. (si am inchis)
 M-am dus la un punct d'ala de-al lor (apropo, mi se pare destul de haoiasa firma aia cu punct RDS), platesc, si tipa de la caserie imi zice ca o sa fiu reconectat cat mai repede, in maxim 24 de ore. Cica asta se face automat atunci cand se inregistreaza chitanta in sistemul lor. Perfect.
Ajung acasa, astept vreo doua ore... si tot nu ma conectasera astia. Sun la ei. Intr-un final imi raspunde cineva... si imi zice ca mai am de asteptat putin, ca urmeaza sa fiu conectat automat (ca ei nu pot interveni sa ma conecteze mai repede). Astept, astept... pe la vreo 9 seara sun din nou la ei.... Imi raspunde o tipa, cu aceleasi chestii imprimate pe neuronul ei din timpul trainingului.
Stiti vreau sa stiu daca a fost confirmata plata pe numele...
Da, a fost inregistrata chitanta.
Bun, si de ce nu merge internetul?
Veti fi conectat automat in momentul in care se inregistreaza plata.
Da' n-ati zis ca este inregistrata?
Ba da, in maxim 24 de ore de la efectuarea platii, cand va fi inregistrat ca ati achitat, vi se va redeschide conexiunea. Nu putem interveni asupra serverului. (tipa chiar avea o problema... grava...)
Inteleg din ce mi-ati zis, dvs si colegii dvs, ca plata se inregistreaza in sistem si informatia este transmisa la un server, care ruleaza un script... [ma intrerupe]
Domnule, da' stiti ce-i ala un server? (in momentul ala nu mai stiam ce sa fac: sa rad, sa o intreb de ceva probleme la mansarda)
Doamna, plata este inregistrata in sistem in momentul in care se emite chitanta aferenta. Ca doar nu lucrati ca pe vremuri cu teancu' de chitantiere, si altcineva face ca centralistele sa ia firu' si sa-l bage unde trebuie.
Pai stiti ca veti fi conectat in maxim... (m-am enervat si am inchis).
Intr-un final... nu stiu pe la ce ora, m-a conectat... cert este ca am adormit pe la vreo 1 si tot nu-mi inregistrasera aia plata. Ce-ti e si cu  centralistele sistemele astea automate. Probabil daca nu eram conectat in dimineata asta cand m-am trezit, as fi mai avut de scris cel putin un dialog la fel ca astea.
P.S.:
  1. Cum se face oare ca n-am primit nici o factura de la ei din noiembrie, de cand m-am mutat aici (ca prin septembrie aparuse una)?
  2. Oare daca faci vreo sesizare la ei, te anunta cand ti-au rezolvat-o? (ca am facut una pentru telefonia fixa prin noiembrie si n-am primit nici pana azi un raspuns)
  3. De ce am o vaga banuiala ca daca ziceam ieri ca sunt sentatorul X si ca titularul contractului este nepoata mea, reconectarea s-ar fi facut instant?

Saturday, January 10, 2009

HotNews in pana de idei?

De ceva vreme observ ca la rubrica "Clipul Zilei" de pe HotNews.ro tot apar numai clipuri de pe FAILblog. Oare sa fi ramas YouTube in pana de clipuri haioase, sau persoana care se ocupa de rubrica respectiva s-a sustras de la task-ul asta si s-a abonat la RSS-ul celor de la FAILblog; sau a ramas fara idei?

Tuesday, January 6, 2009

Cum sa dezbraci o femeie

...mai altfel...

Tuesday, December 16, 2008

Masini numa' bune pentru incepatori

Am citit azi pe Gandul.info un articol intitulat "Cele mai bune masini pentru incepatori". Acolo, o doamna a publicat un articol preluat copiat si tradus din cine stie ce publicatie americana... ca deh... tot ce au americanii e bun.
Inca de la inceput mi s-a parut ca e ceva in neregula cu articolul. In primul rand in Romania nu exista "Institutul de Asigurari pentru Siguranta pe Sosele", saracul ESP s-a transformat in ESC... plus ca unele masini din lista nu se gasesc la noi.


Si iata masinile recomandate incepatorilor (pe scurt)


Categoria compact
  • Mazda 3 -148 cp, 2.0 litri
  • Subaru Impreza - 170 cp, 2.5 litri
  • Honda Civic - 140 cp, 1.8 litri
Categoria sedan mediu
  • Honda Accord - 177 cp, 2.4 litri
  • Toyota Prius - 186 cp, 1.5 litri
  • Nissan Altima - 175 cp, 2.5 litri
Categoria sedan mare
  • Chrysler 300 - 178 cp, 2.7 litri
  • Ford Taurus - 263 cp, 3,5 litri
  • Chevrolet Impala - 211 cp, 3,5 litri
Categoria SUV Compact
  • Toyota RAV 4 - 166 cp, 2,4 litri
  • Honda CR-V si Element - 166 cp, 2,4 litri
  • Hyundai Santa Fe - 185 cp, 2,7 litri
O nota pretioasa este aceea ca daca se achizitioneaza o masina second hand, ea sa fie in parametrii de mai sus.


Stau si ma intreb cati pustani se vor duce la mamica si taticu sa le ceara asemenea masini, desi ei deabia sunt in stare sa tina volanul...


...si ma mai mira de ce vedem atatea accidente in care soferul implicat deabia isi luase permisul auto.


Si mai ridic o intrebare. Daca masinile de peste 130 CP sunt numa' bune pentru incepatori, oare alea cu motoare mai mici pentru cine or fi?


P.S.: Doamna care a scris articolul gandeste o zi da, una nu? (azi nu?)

Dog fish

Sunday, December 7, 2008

...si atunci a spus "sa fie lumina"...

...si toti s-au adunat ca oile sa vada beculetele de Craciun. Toti s-au adunat sa asiste la cel mai maret si mai malaiet eveniment: aprinderea ghirlandelor luminoase. Si asa a fost. S-au adunat, au blocat circulatia, cei prinsi in trafic si-au facut nervi, iar poprul a fost fericit.

Mi-ar face mare placere sa posteze un comment unul din aia care au fost aseara in Piata Unirii sa vada cum cineva apasa un nenorocit de intrerupator (pus doar de forma, de altfel) si se aprind niste amarate de lumini. Ce mare eveniment a fost asta, de trebuie adunat poporul sa asiste? Dupa parerea mea, ar fi fost mult mai palpitant sa ii ia prin surprindere. Ceva de genu' se plimba omu' linistit pe Magheru la 8 seara si dintr-o data "pac" tot bulevardul se ilumineaza.
Totusi nu trebuie sa uitam. Traim intr-o tara in care daca poporul vrea circ, atunci asta o sa primeasca. Ce conteaza ca majoritatea acelora participanti la eveniment nu o duc bine? Circul asta ieftin ii va face putin sa uite de problemele reale. Ce conteaza ca tot ei vor achita si nota de plata? Ce conteaza ca se calca in picioare pentru nimic? Luminile alea vor sta si maine si poimaine aprinse, si tot asa pana dupa Revelion. Ma intreb daca nu se vor aduna sa vada si momentul in care se sting luminile. Sa ramana toti in bezna si sa planga pe intuneric de dorul beculetelor apuse.

Friday, December 5, 2008

...si mai vroiau sa-i votam...

Thursday, December 4, 2008

O tuta...



Misto reactia lu' Despot...

Tuesday, November 25, 2008

Anti-bloggerul cu blog

Mircea Badea, anti-bloggerul suprem, conferentiarul doctor-docent in streching maxilo-facialo-buco-anal si spagat pe doua scaune, nepotul unic, al lui vandam, bruzli, cichichan si stalone, si-a tras blog. De ce oare?
  1. Probabil pentru ca vrea sa fie "pa trend", probabil pentru ca-l da afara Felix si/sau Buzdugan.
  2. Probabil pentru ca e ofticat "ce dom'le, de ce sa aiba Huidu si sa n-am io?". 
  3. Probabil ca si-a deschis blogu' pentru ca inteligenta lui (superioara oricarei fiinte de pe pamant) nu mai incapea in eter si pe sticla si simtea nevoia sa penetreze patrunda si blogosfera.
  4. Pentru ca Zoso trebuie sa fie "batut" pe propriul sau camp de lupta.
  5. Pentru ca toti bloggerii trebuie sa stie cine este role-model-ul suprem in  blogosfera internationala.
Voi ce parere aveti?

Monday, November 24, 2008

John Lennon a fost iertat...

...dupa mai mult de 40 de ani de catre Biserica Catolica.

Acestia nu mai considera o blasfemie o declaratie a lui Lennon, aparuta in Evening Standard pe 4 martie 1966 "Christianity will go.. It will vanish and shrink. I needn't argue with that; I'm right and I will be proved right. We're more popular than Jesus now; I don't know which will go first - rock and roll or Christianity. Jesus was all right, but his disciples were thick and ordinary. It's them twisting it that ruins it for me.". Potrivit ziarului vaticanului, Lennon a facut doar niste afirmatii teribiliste, ce trebuiesc privite acum cu indulgenta. Ma intreb oare daca pentru a-l ierta pe Lennon, au fost nevoie de mai bine de 40 de ani, oare in cati ani vor fi iertati cei de la NoFX pentru coperta si titlul albumului de mai jos, care probabil este considerat de-a dreptul eretic.

Sunday, November 23, 2008

Sa vezi ce poate Voiculescu

 

Sunday, November 16, 2008

Les Français sont imbeciles!

An anonymous reader notes that TorrentFreak is reporting: "French record labels have received the green light to sue four US-based companies that develop P2P applications, including the BitTorrent client Vuze, Limewire, and Morpheus. Shareaza is the fourth application, for which the labels are going after the open source development platform SourceForge. ...Putting aside the discussion on the responsibilities of application developers for their users activities, the decision to go after SourceForge for hosting a application that can potentially infringe, is stretching credibility beyond all bounds." SourceForge is Slashdot's corporate parent.
(via Slashdot)
Pana la urma... ce treaba are SourceForge aici? Ca SourceForge e doar un repository pentru aplicatii open source.
In plus... francezii s-au trezit cam tarziu, nu credeti? OK, daca materialele originale ar fi low-cost, nu cred ca ar mai fi cineva tentat sa distribuie diverse materiale prin softurile de mai sus. Refuz sa cred ca daca ar fi mai bine inteles motivul principal al pirateriei electronice, si daca s-ar actiona in aceasta privinta, fenomenul nu ar putea fi diminuat.

Wednesday, November 12, 2008

Ei cu ei...

 
Asta se ascunde in spatele sloganului PSD-PC copiat, imprumutat de la PDL?
Concluzia e una singura.
Ei cu ei. Noi cu... cine votam?

Friday, November 7, 2008

Dorel strikes back

Domnii din imagine sunt aceia care ajuta tara sa prospere, sa fie infloritoare si semeata. Acestia sunt unii din oamenii care fac lucrurile sa mearga... asa de bine. Le sunt profund recunoscator pentru efortul pe care il depun zilnic, trudind la activitati de genul asta.
...pentru ca Romania va creste prin bun simt si responsabilitate. (afirmatie total adevarata, dar care mai naste o intrebare: CAND? Cand se va intampla asa ceva?)