Saturday, February 14, 2009
N-ai cu cine ma... niste tarani
Scris de abogdan la 02:56 0 comentarii
Sunday, January 25, 2009
Long live RDS!
Stiti, vreau sa aflu cat am de plata.Pai aici imi apare ca sunteti deconectat in urma...Don'soara, vreau sa aflu doar cat am de platit. Atat.Sunteti deconectat pentru neplata lunii decembrie...Don'soara, stiu asa. Vreau sa stiu doar CAT am de plata. Nimic mai mult.Deci... ati achitat pe noiembrie...CAT AM DE PLATA??? (deja eram la capatul rabdarii... cat de papagali pot fi astia de la call center-ul lor. Repeta fix ce invatase. Fara sa tina cont de ce vroia ala de la capatul celalalt al firului.)Aveti de plata...In sfarsit. Merci, la revedere. (si am inchis)
Stiti vreau sa stiu daca a fost confirmata plata pe numele...Da, a fost inregistrata chitanta.Bun, si de ce nu merge internetul?Veti fi conectat automat in momentul in care se inregistreaza plata.Da' n-ati zis ca este inregistrata?Ba da, in maxim 24 de ore de la efectuarea platii, cand va fi inregistrat ca ati achitat, vi se va redeschide conexiunea. Nu putem interveni asupra serverului. (tipa chiar avea o problema... grava...)Inteleg din ce mi-ati zis, dvs si colegii dvs, ca plata se inregistreaza in sistem si informatia este transmisa la un server, care ruleaza un script... [ma intrerupe]
Domnule, da' stiti ce-i ala un server? (in momentul ala nu mai stiam ce sa fac: sa rad, sa o intreb de ceva probleme la mansarda)Doamna, plata este inregistrata in sistem in momentul in care se emite chitanta aferenta. Ca doar nu lucrati ca pe vremuri cu teancu' de chitantiere, si altcineva face ca centralistele sa ia firu' si sa-l bage unde trebuie.Pai stiti ca veti fi conectat in maxim... (m-am enervat si am inchis).
- Cum se face oare ca n-am primit nici o factura de la ei din noiembrie, de cand m-am mutat aici (ca prin septembrie aparuse una)?
- Oare daca faci vreo sesizare la ei, te anunta cand ti-au rezolvat-o? (ca am facut una pentru telefonia fixa prin noiembrie si n-am primit nici pana azi un raspuns)
- De ce am o vaga banuiala ca daca ziceam ieri ca sunt sentatorul X si ca titularul contractului este nepoata mea, reconectarea s-ar fi facut instant?
Thursday, December 25, 2008
Sarbatori fericite!
Scris de abogdan la 01:09 2 comentarii
Friday, October 31, 2008
O urare...
Happy Halloween dragilor!
P.S.: I don't treat for tricks, and I don't trick for treats...
(ati observat bannerul?)
Scris de abogdan la 22:49 0 comentarii
Tuesday, August 26, 2008
De ce nu mi-as lua un Rolls Royce
Exista mai multe motive:
Pentru ca e foarte mare...
Pentru ca la modele noi blocurile optice fata arata ca dracu'.
Pentru ca nu prea imi plac modelele din clasa respectiva.
Pentru ca mi-as lua mai degraba un Maybach... sau un Bentley.
Pentru ca e foarte greu sa-i gasesti un loc de parcare in Bucuresti.
Pentru ca nu-mi plac "suicide doors".
Pentru ca nu-mi e deloc lene sa-mi intind mana si sa inchid portiera.
Pentru ca imi place sa conduc. (La o masina de genul asta iti trebuie neaparat sofer).
Pentru ca iti trebuie niste sange albastru si un conac vechi intr-o zona pitoreasca sa ai o asemenea masina (cel putin, mie imi lasa impresia de masina nobila).
Pentru ca sunt prea tanar ca sa conduc asa ceva...
Pentru ca e greu de intretinut.
Pentru ca daca as vrea sa-i fac tuning, ar arata si mai naspa...
Pentru ca nu am un valet.
Pentru ca nu-mi plac insertiile de lemn pe o masina. (Prefer pielea de mii de ori in locul lemnului, mai ales pe volan).
Pentru ca nu-mi place ideea de hand-made car.
Pentru ca nu mi-as lua o masina cu care sa ies in evidenta de fiecare data cand o conduc...
Pentru ca nu sunt genul de persoana careia sa-i placa luxul (cel putin nu in mod exagerat).
Pentru ca nu e practica.
Pentru ca nu e economica (stiti voi... criza petrolului, alea-alea).
Pentru ca as avea alte chestii de facut cu banii aia, sau, i-as dona.
Voi ce motive ati avea sa NU va luati o asemenea masina? (Si acum sa nu aud carcotasi cu "vulpea cand n-ajunge la struguri...". Chiar nu mi-as cumpara niciodata asa ceva, oricat de multi bani as avea.)
Scris de abogdan la 15:54 0 comentarii
Thursday, July 17, 2008
Wordpress sucks
Am vrut sa incerc marea cu deshtu... si mi-am facut un blog pe wordpress... am postat oleaca pe el... pana cand m-am apucat de customizat... si am vazut cu stupoare ca trebuie sa platesti pt a-ti customiza oleaca css-ul... adica oamenii te lasa sa editezi... da' tre' sa platesti ca sa il uploadezi... so... this sucks big time... WB blogger.com :D
P.S.: Parca avea si Georgel un post asemanator...
Scris de abogdan la 21:50 4 comentarii
Monday, November 19, 2007
Mă mut pe net...
Și, desigur... o să citesc știrile online, o să îmi fac cumpărături online, o să plătesc online, o să manânc online și o să dorm... (nu, nu ați ghicit) ÎN PROPRIA MEA CASĂ ONLINE, cu capul pe tastatură și cu mâna pe mouse.
Oricum... deja mi-am echipat camera cu un scaun cu budă încorporată (care e al naibii de comod)... și mi-am montat o turbină eoliană și panouri solare (ambele pe acoperiș)... așa că o să pot sta conectat 24/7.
Acum îmi comand o pizza online, care-mi va veni pe mail... a... uite că a venit...
Vă invit afară acum pentru că trebuie să mănânc (nu, la mâncare nu-i dau share, că doar nu am înnebunit).
Acest post este un pamflet și trebuie tratat ca atare. Orice asemănare cu persoane reale este pur întâmplătoare. Totuși, pentru cei care se recunosc în aceste rânduri, un sincer și călduros "GET A LIFE!"
Wednesday, November 14, 2007
Blogging sucks!
Blogging-ul e nașpa pentru că un blog în ziua de azi trebuie să fie actualizat (cel puțin) zilnic... dar ce te faci când nu ai timp/chef/idei???
Blogging-ul e nașpa, pentru că, asemenea oricărui fenomen care a ajuns accesibil maselor, a deviat de la forma pe care a avut-o inițial (să vorbim chiar de o involuție în acest caz?).
Iar, în final...
3 motive pentru care NU sunt blogger:
- NU scriu un blog, doar îmi exprim din an în paște ideile (și nu am pretenția să le citească cineva; oricum, mulțumesc celor care mai citesc ce scriu)
- NU particip la diverse întruniri/dezbateri/concursuri (whatever) cu/între/despre bloggeri
- NU fac update-uri regulate la această pagină (voice of silence no more), așa cum face orice blogger care se respectă
Scris de abogdan la 17:44 1 comentarii
Wednesday, July 18, 2007
Trist...
Pentru ca in Braila, municipalitatea a decis sa se reamenajeze spatiul verde din centrul istoric (de pe Mihai Eminescu, mai precis) prin construirea unui drum asfaltat. Dupa ce ca ducem lipsa de spatii verzi, ne batem joc de ce avem. In plus, decat sa strice spatiul verde, cu banii aia mai bine ar fi amenajat alte spatii noi.
Trist pentru ca cineva mi-a furat o lucrare de pe deviantart si incearca sa o vanda pe yahoo. Trist e ca pana acum, yahoo nu a luat nicio masura, desi a fost informat.
Trist pentru ca in loc sa anunte tarile invecinate si sa ia masuri urgent, Ucraina a preferat sa musamalizeze accidentul chimic, soldat cu un nor toxic.
Trist din cauza caniculei, care nu te lasa sa iti vezi de treburi si pentru ca ajung batrani sa moara din cauza asta.
Trist pentru ca e o tara trista, in care aspectele pozitive sunt prea putine si de-a dreptul insuficiente pentru a ridica moralul.
Totusi... sa zambim. Maine poate fi mai rau.
Labels: ganduri, me, oameni, organizare
Scris de abogdan la 19:29 1 comentarii
Friday, June 29, 2007
Battle of the bands in Regie: Maiden vs. Ghootza
In seara asta particip neintentionat la un battle of the bands. Adversarii sunt cei din camera alaturata. Totul a pronit de la dorinta mea pasnica dea asculta Iron Maiden, la un nivel civilizat, fara a intentiona sa deranjez pe nimeni... dar, socoteala de acasa nu se potriveste mereu cu cea din targ, asa ca bunii mei vecini au vrut sa ma acopere cu muzica lor si astfel, volumul in boxe a crescut din ce in ce mai mult din dorinta lor de a se face auziti si din dorinta mea de a-mi auzi muzica. Si acum, se aude o combinatie urata de Guta cu Maiden, Akon cu Danzig si Nelly Furtado cu Six Feet Under. Nu le cer mult decat putin bun simt. Daca vreti sa ascultati, mai intai invatati sa-i ascultati pe altii.
Mica mai e lumea...
Scris de abogdan la 15:01 0 comentarii
Saturday, June 23, 2007
Caldura mare (Caldura; mare)
A venit vara fratilor (si surorilor, care dupa cum va simtiti)!
E cald, (inca mai) e sesiune, incepe bacul, incep admiterile la facultati, e din ce mai "bine", sa tot traiesti... mai ales in bucuresti, mai ales in regie, mai ales la etajul 5 si, ca sa pun cireasa pe tort... sa-ti bata soarele in geam toata dupa-amiaza! E perfect! E o senzatie "extraordinara" sa te simti de parca s-ar fi mutat iadul in camera ta... Da, sunt unul dintre putinii fraieri care mai rezista aici, majoritatea au inceput sa plece acasa. Si cand mi-aduc aminte ca vroiam sa raman aici in timpul verii... Poate daca as fi facut asta, as fi ajuns in asa hal in cat as fi apasat cu mana pe o singura tasta, din cauza deshidratarii excesive. Dar, se poate si mai rau de atat. Nu ma plang, dar nici sa urlu de fericire nu-mi vine. Si cand ma gandesc la PC-ul meu care degaja atata caldura (procesorul are o temperatura relativ constanta de peste 55 de grade Celsius)... Nu ma mai mir ca e asa cald... Dar, vreau sa fie mai rece putin, sau, daca nu cer prea mult, VREAU LA MARE!!! Vreau la mare ca acolo nu ma deranjeaza caldura, acolo e naspa sa fie frig, dar e perfect sa fie cald. Vreau sa simt apa marii sa ma balacesc, sa scap de caldura. Sau daca nu la mare, macar oriunde se pot face activitati placute, la temperaturi normale.
Deocamdata, ma mai topesc o saptamana prin Bucurestiul nostru cel de toate zilele.
Scris de abogdan la 19:07 0 comentarii
Tuesday, June 5, 2007
4 scuze si-un post de jale...
In al doilea rand: felicitari organizatorilor Street Delivery. Ati facut o treaba excelenta!
In al treilea rand: Anunt cu surle si trambite deschiderea unui nou blog la care postez alaturi de un bun prieten: Goblin. Blogul acesta este scris cu scopul de a va amuza. Toate replicile sunt spontane si sunt scrise asa cum au fost auzite/scrise de "autorii" lor.
In al patrulea rand...
Scris de abogdan la 21:16 3 comentarii
Wednesday, May 23, 2007
Andrei vs. Andrei
"cea mai frumoasa viata de noapte e intre picioarele unei femei"- Andrei Gheorghe
A.B.
Wednesday, May 9, 2007
Me, Myself & I
Stiu prea bine unde. Este inchis in persoana care sta intinsa pe pat. Este vocea lui interioara, este cel ce ar vrea sa fie ce nu poate fi, dar si-ar dori cu ardoare. Este inchis in trupul acela... este inchis intr-o persoana care este in stare doar sa dea sfaturi, nu sa le si aplice. Trebuie sa convietuiasca cu acea persoana care zice ca nu trebuie sa stai la servici peste masura, ci trebuie sa-ti traiesti viata, desi el sta uneori poate mult prea mult acolo, chiar daca e vorba doar de un part-time, fara program fix. Este in acea persoana care afirma ca toti suntem oameni, dar il incearca oarece sentimente de rasism si xenofobie. Este inchis in cel caruia ii place sa viseze, pana cade, si odata ajuns jos, ia lucrurile asa cum sunt, doar pentru a se putea ridica, pentru a putea renaste din propria cenusa, ca o pasare Phoenix care renaste iar si iar, si poate, cu fiecare reincarnare devine (putin) mai rau, si care zboara din ce in ce mai aproape de pamant, pana cand intr-o zi nu se va mai ridica si va ramane acolo, in lumea reala, pe care o detesta si o adora in acelasi timp. Este cel ce pare dur, doar ca sa ascunda cine este cu adevarat. Este cel caruia nu prea-i pasa de sine, desi e constient ca doar propria lui persoana ii va fi alaturi pana in ultima clipa. Este exact ce nu vrea sa fie, si ce nu-si doreste sa fie, nici macar in vise sau la betie. Este tot ce nu-si putea inchipui ca ar putea fi. Si nu vrea asta... este in proces cu sine si nu vrea decat sa castige, sa se elibereze din inchisoarea in care se tine singur prizonier: propria sa persoana. Singura lui modalitate de a iesi la iveala se gaseste in acest blog, pe care, foarte inspirat l-a denumit "Voice of silence no more", pentru ca persoana din interior vrea sa iasa la suprafata, vrea sa se faca auzita, vrea sa tipe, sa urle si sa se dezica de sine. Poate intr-o zi chiar va reusi sa faca asta, desi, va mai trece ceva timp pana se va intampla asta.
"Would you mind if I killed you?
(Within Temptation - "What have you done")
Scris de abogdan la 00:38 3 comentarii

