Monday, January 5, 2009
Crash-proof?
Scris de abogdan la 10:41 6 comentarii
Tuesday, December 16, 2008
Masini numa' bune pentru incepatori
Inca de la inceput mi s-a parut ca e ceva in neregula cu articolul. In primul rand in Romania nu exista "Institutul de Asigurari pentru Siguranta pe Sosele", saracul ESP s-a transformat in ESC... plus ca unele masini din lista nu se gasesc la noi.
Si iata masinile recomandate incepatorilor (pe scurt)
Categoria compact
- Mazda 3 -148 cp, 2.0 litri
- Subaru Impreza - 170 cp, 2.5 litri
- Honda Civic - 140 cp, 1.8 litri
- Honda Accord - 177 cp, 2.4 litri
- Toyota Prius - 186 cp, 1.5 litri
- Nissan Altima - 175 cp, 2.5 litri
- Chrysler 300 - 178 cp, 2.7 litri
- Ford Taurus - 263 cp, 3,5 litri
- Chevrolet Impala - 211 cp, 3,5 litri
- Toyota RAV 4 - 166 cp, 2,4 litri
- Honda CR-V si Element - 166 cp, 2,4 litri
- Hyundai Santa Fe - 185 cp, 2,7 litri
Stau si ma intreb cati pustani se vor duce la mamica si taticu sa le ceara asemenea masini, desi ei deabia sunt in stare sa tina volanul...
...si ma mai mira de ce vedem atatea accidente in care soferul implicat deabia isi luase permisul auto.
Si mai ridic o intrebare. Daca masinile de peste 130 CP sunt numa' bune pentru incepatori, oare alea cu motoare mai mici pentru cine or fi?
P.S.: Doamna care a scris articolul gandeste o zi da, una nu? (azi nu?)
Sunday, November 2, 2008
Anunturi
Monday, October 27, 2008
Tunelul Lefortovo
Un tunel din Moscova, lung de 3,2 km, care trece pe sub raul Yauza. Apa se inflitreaza in unele locuri, iar iarna, cand temperatura ajunge la -32°C, soseaua ingheata si se produc numeroase accidente (de aici si denumirea de "Tunelul Mortii"), asa cum puteti urmari mai jos:
Labels: auto, no comment, viata, video, wtf
Scris de abogdan la 16:39 0 comentarii
Tuesday, August 26, 2008
De ce nu mi-as lua un Rolls Royce
Exista mai multe motive:
Pentru ca e foarte mare...
Pentru ca la modele noi blocurile optice fata arata ca dracu'.
Pentru ca nu prea imi plac modelele din clasa respectiva.
Pentru ca mi-as lua mai degraba un Maybach... sau un Bentley.
Pentru ca e foarte greu sa-i gasesti un loc de parcare in Bucuresti.
Pentru ca nu-mi plac "suicide doors".
Pentru ca nu-mi e deloc lene sa-mi intind mana si sa inchid portiera.
Pentru ca imi place sa conduc. (La o masina de genul asta iti trebuie neaparat sofer).
Pentru ca iti trebuie niste sange albastru si un conac vechi intr-o zona pitoreasca sa ai o asemenea masina (cel putin, mie imi lasa impresia de masina nobila).
Pentru ca sunt prea tanar ca sa conduc asa ceva...
Pentru ca e greu de intretinut.
Pentru ca daca as vrea sa-i fac tuning, ar arata si mai naspa...
Pentru ca nu am un valet.
Pentru ca nu-mi plac insertiile de lemn pe o masina. (Prefer pielea de mii de ori in locul lemnului, mai ales pe volan).
Pentru ca nu-mi place ideea de hand-made car.
Pentru ca nu mi-as lua o masina cu care sa ies in evidenta de fiecare data cand o conduc...
Pentru ca nu sunt genul de persoana careia sa-i placa luxul (cel putin nu in mod exagerat).
Pentru ca nu e practica.
Pentru ca nu e economica (stiti voi... criza petrolului, alea-alea).
Pentru ca as avea alte chestii de facut cu banii aia, sau, i-as dona.
Voi ce motive ati avea sa NU va luati o asemenea masina? (Si acum sa nu aud carcotasi cu "vulpea cand n-ajunge la struguri...". Chiar nu mi-as cumpara niciodata asa ceva, oricat de multi bani as avea.)
Scris de abogdan la 15:54 0 comentarii
Wednesday, August 20, 2008
Dacia la 40 de ani
Acum 40 de ani, pe 20 august 1968, iesea pe portile uzinei de la Mioveni primul automobil Dacia 1100.
In 1966 a inceput construirea uzinei de la Mioveni si a fost terminata la jumatatea anului 1968.
Pe 20 august 1968 iese pe poarta fabricii Dacia 1100, un autovehicul cu motorul plasat pe puntea spate si tractiune spate. Primul exemplar ii este oferit cadou tovarasului Nicolae Ceausescu.
Istoria continua, si in 1969 apare Dacia 1300, iar pana in 1970 vor aparea trei noi versiuni ale modelului 1310.
Tot in acelasi an este lansata si Dacia 1200 care, peste trei ani va beneficia de versiune break si papuc.
In 1980 apare Dacia 500, primul model de oras al uzinei, cunoscut si sub numele de Lastun.
Modelul 1200 reinvie intre 1991 si 1996 sub numele de Dacia 1325 Liberta, iar in 1995 apare prima dacie 100% romaneasca: Dacia Nova. Acest model a fost imbunatatit in 2000, la un an dupa ce uzina Dacia a fost cumparata de Renault, sub numele de SupeR Nova.
Anul 2003 este momentul in care apare Solenza, bazata pe platforma SupeR Nova, iar in 2004 apare un nou model in gama, Logan.
In 2008 apare Sandero si un face-lift al Loganului.
La multi ani Dacia!
Pentru final, va las sa va delectati cu ceva "old but gold":
Labels: auto, eveniment, stiri
Scris de abogdan la 10:35 1 comentarii
Wednesday, April 23, 2008
Gip, suv, off-roader, s.a.m.d.
De ce oare femeile se simt mai in siguranta daca sunt la volanul unei caramizi d'astea? Ca daca te uiti, in 70% din suv-urile de pe strada, la volan se afla o tipa (blonda de multe ori) slabuta si care arata mai mult decat penibil in masina respectiva, deoarece raportul dintre dimensiunea ea si dimensiunea masinii este net in favoarea mormanului de tabla motorizat.
Daca as fi dealer de masini intr-o societate ideala, as vinde clientilor doar autovehicule in care sa arate bine dpdv al rapoartelor dimensionale... adica: esti o tipa de 1.60 si 50 de kg? atunci ia de la tata un smart fortwo, a... esti un tip la 1.80-1.90 si vreo 80-100 kg? da? eh... ia un suv de aici...
Sunt de parere ca masina ar trebui cumparata ca si o haina... adica... daca vrei sa nu te faci de ras, nu-ti iei un tricou cu 7 numere mai mare sau decat marimea ta... ca o sa arati penibil, ca o sa rada si curcile de tine cand te vor vedea imbracat asa... Acelasi lucru se aplica la masina... adica nu vi se pare penibil sa vezi un tip de vreo 1.90 si 120 de kg conducand un fortwo?
Oricum la ce trafic e in Bucuresti, mai bine nu-ti iei SUV... mai bine iei metroul :D
Si... o alta intrebare mareata: de ce sa-ti iei o masina de teren, daca tu o sa te deplasezi doar de acasa pana la servici si retur, prin oras? De ce ti-ai lua asa ceva, daca nu ai scoate-o niciodata pe off-road? Mi se pare o tortura aplicata masinii respective.... e ca si cum ai sta in sahara si ti-ai lua un huski... e cam aceeasi chestiune... dar... deh... masinile nu se pot exprima... ca daca ar fi putut schita vreun sunet inteligibil... multe ar fi scheunat ca un caine batut de stapan...


