Showing posts with label stiri. Show all posts
Showing posts with label stiri. Show all posts

Thursday, April 2, 2009

Pana la urma i s-a infundat si lui...

Azi-dimineata, cu surle si trambite, presa transmitea cum un jeg de om este saltat de la locuinta sa din Pipera. Ce ma intriga pe mine este felul in care politistii l-au lasat sa mearga la sectie cu masina proprie, si, mai mult, sa-l lase sa stea de vorba cu ziaristii prezenti la fata locului. Cu siguranta, daca ar fi fost un om obisnuit in locul personajului din imaginile urmatoare, "mascatii" l-ar fi urcat in duba, unde, probabil l-ar fi "fragezit" in drum spre sectie.


Later edit: Se pare ca pe acest jeg de om l-au ajuns blestemele multora, deoarece a fost retinut. Ramane de vazut cat timp va ramane dupa gratii, acolo unde ii este locul.

Sunday, February 8, 2009

Stiam ca-i Olanda e tara libera...

... da' nici chiar asa.

Citeam in dimineata asta pe realitatea.net ca "Partidul pedofililor olandezi depune plângere împotriva unui site care îi demască". Cica "Formaţiunea, care nu are reprezentanţi în Parlament, cere scăderea vârstei de la care se pot întreţine relaţii sexuale la 12 ani şi legalizarea posesiei de pornografie infantilă."

Stiam ca Olanda e o tara libera d.p.d.v. sexual... da' astia parca au sarit calu'... Totusi... sunt niste copii... ce naiba?

Friday, January 23, 2009

Un sistem de operare national

...asta au de gand sa dezvolte rusii. Cica va fi bazat pe Linux. Probabil ca au recurs la aceasta masura, datorita costurilor licenteleor de la Microsoft. Aceasta idee a unui sistem de operare national a fost implementata de chinezi, care au reusit asftel sa reduca pretul licentelor de la Microsoft.

Sa speram, ca initiative de acest gen vor fi implementate la o scara mai mare. Oricum, lucrurile nu sunt tocmai roz pentru Microsoft, care a inceput in ultima vreme sa piarda din cota de piata in favoarea Linux-ului.

Thursday, January 22, 2009

Pe scurt

Noul presedinte al americii, Barack Obama, a semnat azi decretul de inchidere a inchisorii de la Guantanamo Bay. (via)

Aeroportul Tempelhof din Berlin, care ar fi trebuit sa fie cel mai mare din lume in viziunea lui Hitler, ar urma sa fie transformat fie intr-o zona de distractii, fie intr-un "cartier rosu". (via)

Zvonurile care circulau asta vara despre Google Street Car in Bucuresti... s-au dovedi false. Masina incriminata, facea poze pt un proiect romanesc bazat pe Google Maps, pe care il puteti vedea aici. Deocamdata este in versiune beta, asa ca ignorati bug-urile care mai apar. (via)

Wednesday, January 7, 2009

Presa bate iar campii

Citeam azi-dimineata feed-urile si mi-a atras atentia un titlu "Lars Ulrich vrea să se alăture trupei Deep Purple".
Ulrich s-a oferit să cânte alături de David Coverdale, Glenn Hughes şi Jon Lord, dacă celebrul trio decide să organizeze un turneu mondial, aşa cum aceştia au sugerat recent.
M-am uitat putin ciudat, pentru ca stiu ca David Coverdale, Glenn Hughes si Jon Lord nu fac parte din line-up-ul actual al trupei. Daca s-ar reuni (asa cum sustinea articolul respectiv), probabil am asista la un fenomen petrecut prin Romania innainte de '89: doua trupe cunoscute cu acelasi nume, dar cu formula diferita. Ce au uitat reporterii respectivi sa precizeze este ca e vorba de Deep Purple Mk III(mark III).
Si, investigand mai in amanunt situatia, am ajuns aici, unde am dat peste urmatorul comunicat.
It all seems like a lot of hot air and wild speculation to me.
I like Lars and what he has achieved with Metallica. He’s obviously always been very complementary in his comments about DP, and I love the story of his famous nine-years-old “baptism of fire” at our ‘73 concert in The KB Halle in Copenhagen, but if I was asked to be involved in a “Mark III” reunion - (which, by the way, I haven’t. All I ever said was that the idea had a few good points and a few not-so-good points.) - and I indeed considered that offer, I would not be able to even imagine it without the presence of Ian Paice.
By the way - I have NOT retired!
Love, and as peaceful a new year as possible, to all of you.
Jon
Asa ca... zvonul respectiv este 100% fals... si inca odata, presa ar trebui sa invete ca "nu tot ce zboara se mananca".

Monday, December 15, 2008

Liftul spre cer al lui Ceauşescu

Turnul pentru ascensoare – menit să spulbere spaima lui Ceauşescu că ar putea rămâne blocat în lifturile din Casa Poporului

„Ţăruşul de beton“ a fost gândit să fie cu 37 de metri mai înalt decât turnul de testat lifturi al nemţilor de la Schindler (77 metri), liderul european în producţia de ascensoare




Liftul spre cer al lui Ceauşescu
România deţine cel mai înalt turn pentru testat ascensoare din Europa, record inutil, fiindcă n-a fost niciodată folosit. Astăzi, turnul înalt de 114 metri, considerat cea mai sigură clădire la seisme din ţară, e în proprietatea lui Ion Ţiriac, care-l foloseşte ca suport pentru bannerele de reclamă ale reprezentanţelor sale auto. Năstruşnica idee a construirii unui megaturn pentru testat ascensoare i s-a năzărit tovarăşului Nicolae Ceauşescu în timpul unei vizite la fabrica de ascensoare IFMA, când, aflând cum sunt testate lifturile în România, s-a speriat că el sau consoarta ar putea rămâne blocaţi în vreunul din lifturile de la Casa Poporului.
Nicolae Lupu, directorul de proiectare al IFMA, îşi aminteşte cum a demarat proiectul: „Palatul Parlamentului era aproape de finalizare, când Ceauşescu a venit aici în fabrică. Credea că ascensorul se face complet aşa cum este şi se mută acolo. El se aştepta să vadă un tub lung ca un tren”. Unul dintre ingineri i-a explicat dictatorului că în fabrică nu-s prea multe de văzut, fiindcă ascensorul e făcut din bucăţi: uşile de pe fiecare palier, cabina, troliul etc. şi că doar după montarea în clădirea de destinaţie se naşte ascensorul. Perspicace, şeful statului a percutat: „Da’ cum, tovarăşi, să-l puneţi direct în Casa Poporului? Dacă nu merge bine? Trebuie probat mai întâi. Unde-l probaţi?”. I s-a explicat că verificarea lifturilor se face doar în cazul prototipurilor într-un turn pentru testat ascensoare. Înnegurat, Ceauşescu a conchis: „Nu, tovarăşi. Înainte să le puneţi în Casă trebuie să le verificaţi pe toate în turn”.
Inginerii au pus pe masă un argument zdrobitor, cu care sperau să-l înmoaie pe dictator: „I-am explicat că turnul nostru de testare avea doar 37 de metri, iar lifturile de la Casa Poporului urmau să circule prin nişte puţuri adânci de vreo şaptezeci şi ceva de metri, fiindcă era vorba de lifturi care merg mult în pământ, în adăpostul antiatomic”. Panicat de-a dreptul, liderul comunist a ordonat să se ridice un turn special destinat testării celor 55 de lifturi ce urmau să fie montate în Casa Poporului: „În stilul lui, a zis: «Dacă tot îl facem, să-l facem pe cel mai mare». Arhitecţii şi constructorii au preluat problema şi s-au interesat care sunt cele mai înalte turnuri din Europa. La momentul ăla, cel mai înalt era în Germania, avea 77 de metri şi aparţinea companiei Schindler, cel mai tare producător european de lifturi”.
Construit printr-o metodă revoluţionară
Proiect de pionierat în ingineria de construcţii românească, turnul de 114 metri a fost ridicat utilizând metoda de turnare continuă a betoanelor, tehnologie utilizată doar la ridicarea barajelor pentru lacurile de acumulare: „Timp de trei luni, zi şi noapte s-a turnat încontinuu, până au terminat de ridicat cochilia turnului. S-au folosit cofraje culisante. Cifele stăteau la coadă în şir ca furnicile ca să descarce şi macaralele aveau montate pe ele reflectoare care în lunile alea pe o rază de câteva sute de metri au făcut din noapte zi. Dacă turnarea betonului s-ar fi oprit dintr-un motiv oarecare şi betonul turnat ar fi apucat să se întărească, noua şarjă nu s-ar mai fi legat şi ar fi trebuit să dea turnul jos şi să-l facă de la început.
După trei luni, când zidurile exterioare au fost gata, s-a trecut la interior, unde s-a lucrat doi ani, din ’86 până-n ’88”, îşi aminteşte inginerul Proca, de la IFMA. Despre turnul de ascensoare se spune că, în ciuda înălţimii, e clădirea cea mai sigură la cutremure din România: „Ea are 100 de metri deasupra pământului şi 22 de metri în pământ. E înfiptă aşa ca un par, ca un ţăruş. Clădirea, fiind o bucată compactă de beton, dacă se răstoarnă se răstoarnă ca un întreg, dar nu se poate, fiind aproape pe un sfert băgată în pământ”, explică directorul Lupu. Clădirea e împărţită în 23 de nivele betonate, iar peste 100 de metri sunt ridicate încă trei etaje tehnice pe structură metalică. În interiorul turnului se află 8 puţuri adânci cât hăul, în care ar fi trebuit să se testeze diverse modele de ascensoare.
Liftul restaurant
Turnul n-a apucat să fie folosit niciodată pentru testarea lifturilor, deoarece pentru validarea prototipurilor turnuleţul de 34 de metri e arhisuficient. Românii au încercat să închirieze turnul unor producători de ascensoare de talie mondială, care produc lifturi de mare viteză pentru zgârie-nori, însă nici măcar aceştia n-au fost interesaţi: „Acum vreo 5-6 ani am dat sfoară în ţară celor de la Otis, liderul mondial, şi lui Schindler, liderul european, că putem să le oferim turn de 100 de metri unde pot testa ascensoare de mare viteză, de peste 6 metri pe secundă”. Reprezentanţi ai ambelor companii au venit în România şi au fost urcaţi în turn cu liftul restaurant: „Clădirea are două ascensoare. Unul de marfă de 8 tone şi unul de oameni, cu o capacitate de şase persoane. Ăla de persoane nu merge, că a plouat în camera de maşini şi ne-a rămas doar cel de marfă, care însă are o viteză de înaintare de 0,3 metri pe secundă, încât îţi trebuie vreo 10 minute să ajungi până sus.
Ca să nu se plictisească delegaţiile venite în vizită din afară, le-am pus acolo o masă cu pahare şi sticle de băuturi, ca până făceam plimbarea să povestim la un pahar”. Ospitalitatea românească n-a biruit pragmatismul occidental: „N-au reacţionat, deoarece pentru Schindler turnul de 77 metri e suficient, deşi al nostru e mult mai impresionant decât al lor, iar americanilor le-ar fi un pic peste mână să traverseze ascensoarele pe ocean cu vaporul pentru teste, plus că ei au clădiri şi mai înalte decât a noastră. Nu prea i-a interesat nici partea de producţie, ci atât pe Schindler, cât şi pe Otis, cel mai mult i-a interesat partea de service pentru că în România, fiind montate 50.000 de lifturi, probabil că se poate câştiga bine din treaba asta”.
Ascensiunea imobiliarelor
La sfârşitul anilor ´90 IFMA a fost cumpărată de la stat de Ion Ţiriac, producând şi în momentul de faţă mai mult de jumătate din ascensoarele comercializate în România. În curând fabrica de la piciorul podului Grant va fi relocată în cartierul Militari, pe amplasamentul ei urmând să fie dezvoltat un proiect imobiliar. Despre turn s-a zvonit că, date fiind înălţimea şi rezistenţa sa la cutremure, în sfârşit şi-ar putea găsi utilitatea: „S-a propus ridicarea unui ansamblu rezidenţial care să îmbrace turnul de jur împrejur, iar puţurile pentru testat ascensoare să fie folosite pentru instalarea unor lifturi pentru locatari. Însă proiectul costă multe zeci de milioane de euro şi deocamdată s-a renunţat la el”. Până una-alta, turnul pentru ascensoare e folosit de Ţiriac ca suport pentru bannerele de reclamă ale reprezentanţelor sale auto şi sus în vârf are montate antene de transmisiuni radio-tv-internet şi GSM. Singurii locatari ai turnului părăsit sunt porumbeii, al căror fâlfâit de aripi se aude cu ecou în puţurile de beton unde Ceauşescu visa să-şi testeze liftul „sigur” spre buncărul subteran. 

preluat de aici

Sunday, November 16, 2008

Les Français sont imbeciles!

An anonymous reader notes that TorrentFreak is reporting: "French record labels have received the green light to sue four US-based companies that develop P2P applications, including the BitTorrent client Vuze, Limewire, and Morpheus. Shareaza is the fourth application, for which the labels are going after the open source development platform SourceForge. ...Putting aside the discussion on the responsibilities of application developers for their users activities, the decision to go after SourceForge for hosting a application that can potentially infringe, is stretching credibility beyond all bounds." SourceForge is Slashdot's corporate parent.
(via Slashdot)
Pana la urma... ce treaba are SourceForge aici? Ca SourceForge e doar un repository pentru aplicatii open source.
In plus... francezii s-au trezit cam tarziu, nu credeti? OK, daca materialele originale ar fi low-cost, nu cred ca ar mai fi cineva tentat sa distribuie diverse materiale prin softurile de mai sus. Refuz sa cred ca daca ar fi mai bine inteles motivul principal al pirateriei electronice, si daca s-ar actiona in aceasta privinta, fenomenul nu ar putea fi diminuat.

Tuesday, November 4, 2008

Election Day!

In sfarsit, a sosit si ziua in care se va alege noul presedinte al S.U.A. Sper ca americanii sa nu tina cont de culoare, ci de platforma. Sper ca americanii sa nu uite ce au patit cu Bush, cati oameni au murit din nimic. Sper ca americanii sa gaseasca solutia potrivita pentru problemele lor.

Go Obama!

Tuesday, October 7, 2008

O alta dovada de nesimtire

Inspirati adanc... si urmariti filmuletul urmator:

               


Imaginile vorbesc de la sine, atat despre incompetenta militienilor, care, in loc sa-si faca treaba asa cum trebuie cand au legea de partea lor, actioneaza "cu manusi", cat si despre nesimtirea unora dintre noi, care odata ce pun mana pe bani, le creste exponential cantitatea de "tupeu la purtator".

(Gasit pe blogul lui Serban Huidu)

Wednesday, August 20, 2008

Dacia la 40 de ani

Acum 40 de ani, pe 20 august 1968, iesea pe portile uzinei de la Mioveni primul automobil Dacia 1100.

In 1966 a inceput construirea uzinei de la Mioveni si a fost terminata la jumatatea anului 1968.

Pe 20 august 1968 iese pe poarta fabricii Dacia 1100, un autovehicul cu motorul plasat pe puntea spate si tractiune spate. Primul exemplar ii este oferit cadou tovarasului Nicolae Ceausescu.

Istoria continua, si in 1969 apare Dacia 1300, iar pana in 1970 vor aparea trei noi versiuni ale modelului 1310.

Tot in acelasi an este lansata si Dacia 1200 care, peste trei ani va beneficia de versiune break si papuc.

In 1980 apare Dacia 500, primul model de oras al uzinei, cunoscut si sub numele de Lastun.

Modelul 1200 reinvie intre 1991 si 1996 sub numele de Dacia 1325 Liberta, iar in 1995 apare prima dacie 100% romaneasca: Dacia Nova. Acest model a fost imbunatatit in 2000, la un an dupa ce uzina Dacia a fost cumparata de Renault, sub numele de SupeR Nova.

Anul 2003 este momentul in care apare Solenza, bazata pe platforma SupeR Nova, iar in 2004 apare un nou model in gama, Logan.

In 2008 apare Sandero si un face-lift al Loganului.

La multi ani Dacia!

Pentru final, va las sa va delectati cu ceva "old but gold":

Tuesday, September 18, 2007

Ţara piere şi aleşii se piaptănă

De vreo câteva zile urmăresc la TV un circ al naibii de ieftin şi al naibii de prost. Şi nu îl urmăresc pentru că m-ar interesa în mod deosebit, ci pentru că mă amuză. Mă amuză prostia ce se manifestă printre aleşii neamului nostru. Aceşti idioţi care ne f*** pe banii noştri, pentru că "aşa vrea muşchii lor", pentru că au ajuns sus cocoţaţi în scaune confortabile din măgăoaia aia numită "Casa Poporului" şi ne transmit o sinceră şi călduroasă m*** ca dovadă de mulţumire că i-am votat şi ca să simţim că se gândesc la noi. Desigur fac acel gest şi ca să ne mai convingă să-i votăm şi în mandatul viitor şi acum şi pururea şi-n veacul vecilor... pentru că am auzit azi că sunt unele specimene ce dormitează pe locul lor călduţ de vreo 4-5 mandate (adicătelea dacă un mandat durează 4 ani... faceţi şi voi calculele de rigoare). Deunăzi am văzut tot la TV cum unii cu nume de renume (de exemplu Sorin Oprescu, C.V. Tudor) nu sunt fruntaşi în parlament la capitolul... absenţe (ce credeaţi?). Normal că îşi permit să absenteze, mai ales că unii trebuie doar să latre de vreo două ori în campanie, să dea cu niţel praf în ochi şi gata! s-a mai clocit un mandat!

Revenind la subiectul iniţial... Ziceam de circ. Circ şi pâine se dădea pe vremea romanilor, circ şi pâine vrea să se dea şi acum la popor... Numai că preţul pâinii creşte într-o lună cât altele în 7, iar circul nu mai este în arenă ci în parlament. De ceva vreme tot apare pe sticlă domnul Geoană care tot ameninţă cu o super moţiune (pentru super-mame?) care va răsturna guvernul, a cărui soartă pare din ce în ce mai pecetluită. Ei bine acest domn de la PSD pentru care Dostoievski dacă ar mai fi trăit ar fi scris contiunuarea la "Idiotul" inspirată de Geoană. Mircea vrea să răstoarne guvernul motociclistului Tăriceanu pentru a forma el un guvern mai capabil. (Capabil de ce?). Că doar atâta timp cât a fost PSD la guvernare, au făcut... fix nimic. Licheaua de Geoană vede paiul din ochiul altuia dar nu e în stare să vadă bârna din ochii săi.

În tot acest timp cât aleşii fie se ceartă, fie dorm în pace, ţara nu mai poate de bine.
Ieri, de exemplu, a început şcoala. Elevii au găsit în prima zi şcoli frumoase, renovate, dotate cu tehnologie de ultimă oră şi cu profesori pregătiţi, gata să-i înveţe tot ce trebuie, pentru că ei reprezintă viitorul ţării noastre. Acest caz prezentat este unul izolat, pentru că mulţi dintre copii au găsit aceleaşi şcoli în paragină (sau în şantier, în cazuri "mai fericite") cu profesori suplinitori, care mulţi deabia au luat un 5 la examenul de admitere în învăţământ. Dar, dacă eraţi tentaţi să credeţi că nu se poate mai rău, ei bine, se poate: unii au început anul şcolar fie în clădirea CAP-ului, fie în cort, sau chiar în câmp...

Şi se mai bat cu pumnul în piept că ne-au făcut europeni. Am un singur sfat pentru aleşii noştri: Ciocu' mic şi joc de glezne, că poate aşa se mai urneşte ceva în ţară (în sensul bun... deh, noi să fim sănătoşi...)


A.B.

P.S.:
Apropo de sănătate... lăudabilă iniţiativa cu analize gratuite, dar, foarte prost pusă în practică: Cum este posibil să fie trimise invitaţii pentru analize gratuite unor persoane decedate de multă vreme?!

Tuesday, September 11, 2007

11 septembrie

Astăzi e 11 septembrie. Se împlinesc 6 ani de la tragicele atentate de la "World Trade Center". Imaginile de atunci încă mai trezesc amintiri în sufletele celor care au trăit acele evenimente în direct, fie în New York, fie în faţa micilor ecrane.

Groază, teroare, disperare. Un cumul de sentimente ce se putea citi pe feţele tuturor celor care au trăit tragedia pe viu. Imaginile de atunci contiună să şocheze opinia publică, cu atât mai mult cu cât nimeni nu înţelege de ce. De ce au trebuit să moară atâţia oameni, pentru ce au murit ei? Pentru o cauză care nu era a lor şi pe care cei rămaşi în viaţă nu o înţeleg. Atacurile sunt în sine sunt un mister. Unii afirmă că ar fi doar o conspiraţie a regimului Bush, alţii susţin că ar fi fost organitzate de terorişti adevăraţi.

Dacă ar fi o înscenare atunci mă întreb: oare chiar se merită pentru petrol să ucizi atâţia oameni? Oare vieţile pierdute în urma atentatelor şi a războiului ce a urmat (şi se desfăşoară în continuare) valorează mai puţin decât un puţ de petrol? Nu cred. Fiinţele umane nu au preţ (după cum zicea o campanie de pe la noi).

De ce să fie americanii conduşi de un dobitoc însetat de putere şi dornic de război? De ce acest individ îi atrage în războiul său meschin şi pe alţii care nu au nicio treabă cu acea cauză "nobilă". Oare chiar este necesar acest război al nimănui, în fond?

"Câţi mai au de murit, ca s-aflăm în sfârşit, că oameni prea mulţi au murit? / Răspunsul prieteni, e vânare de vânt"

Pentru final vă las să vă delectaţi cu un fragment din Fredo and Pid'jin, o aluzie "fină" la George W. Bush.

Toate drepturile rezervate autorilor; http://pidjin.net

Restul comic-ului îl găsiţi aici.

Friday, August 31, 2007

Cu bara-n canal

Ma uitam azi printr-un ziar central si vad un titlu de senzatie: "Semifinala concursului Bara la Bara". Wow ma gandeam... un concurs cu masini (vazusesm la Antena 1 ceva de genul asta), trebuie sa fie interesant.

Cand, citesc mai jos si... ce-mi vad ochii: este vorba despre un concurs de... striptease. Chiar nu credeam ca or sa-mi vada ochii o asemenea chestie la TV. Mi se pare exagerat sa faci un concurs dupa cum iti tuna mintea, pe o tema care, personal, nu mi se pare potrivita. Stau si ma intreb cat curaj iti trebuie ca sa te dezbraci in fata a mii de oameni, doar pentru a castiga cateva mii de euro intr-o trupa de gen. Mi se pare un pic cam deplasat, avand in vedere ca Romania nu a scapat inca de mentalitatea comunista care presupune printre altele sexualitatea ca fiind un subiect tabu. Dar, pentru o televiziune de canal, merge sa arati niste tate la TV, doar de dragul raitingului, pentru ca stim cu totii ca in ziua de azi, sexul vinde al naibii de bine, oricat de prost ar fi "produsul" vizat.

Tuesday, May 1, 2007

1 Mai alfel (partea a II-a)


[foto: Bogdan Stamatin/NewsIn FOTO (toate drepturile rezervate)]

Astazi a fost (si inca mai e) 1 Mai. Prilej de sarbatoare pentru toti, de la mic la mare, pentru ca a fost zi libera. Toate bune si frumoase dupa cum e obiceiul la noi: bere, mici, plimbari la munte si la mare.

Totusi, uitandu-ma pe NewsIn.ro, un titlu mi-a atras atentia: "Românii, scoşi în stradă de PSD cu patru mici şi o bere" si, impins de curiozitate, am dat un click pe link-ul respectiv, mare mi-a fost mirarea si tare m-a scarbit ce am citit. Dragutii de pesedisti au transformat ziua de 1 Mai intr-o zi de circ politic, organizand in parcul Izvor un miting anti-Basescu si, pentru a fi siguri ca vine lumea la manifestare, le-au promis oamenilor mici si bere (un eveniment marca Vanghelie, desigur). Dar, cum era de asteptat, "...unii dintre ei încă mai cautau locul de unde sa ia tichetele pentru mici si bere", spre dezamagirea amfitrionului Vanghelie care, la un moment dat, i-a rugat pe participanti "sa lase macar de 1 Mai berea si micii si sa asculte discursurile".

Ce pot sa zic... un alt eveniment PSD, din ciclul "hai sa facem politica si baie de multime", o dovada a faptului ca nu te poti face popular cu mici, bere, tricouri si sepcute. Jenant!