Thursday, April 2, 2009
Pana la urma i s-a infundat si lui...
Scris de abogdan la 17:32 1 comentarii
Sunday, February 8, 2009
Stiam ca-i Olanda e tara libera...
Scris de abogdan la 15:28 0 comentarii
Friday, January 23, 2009
Un sistem de operare national
Sa speram, ca initiative de acest gen vor fi implementate la o scara mai mare. Oricum, lucrurile nu sunt tocmai roz pentru Microsoft, care a inceput in ultima vreme sa piarda din cota de piata in favoarea Linux-ului.
Thursday, January 22, 2009
Pe scurt
Zvonurile care circulau asta vara despre Google Street Car in Bucuresti... s-au dovedi false. Masina incriminata, facea poze pt un proiect romanesc bazat pe Google Maps, pe care il puteti vedea aici. Deocamdata este in versiune beta, asa ca ignorati bug-urile care mai apar. (via)
Wednesday, January 7, 2009
Presa bate iar campii
Ulrich s-a oferit să cânte alături de David Coverdale, Glenn Hughes şi Jon Lord, dacă celebrul trio decide să organizeze un turneu mondial, aşa cum aceştia au sugerat recent.
It all seems like a lot of hot air and wild speculation to me.
I like Lars and what he has achieved with Metallica. He’s obviously always been very complementary in his comments about DP, and I love the story of his famous nine-years-old “baptism of fire” at our ‘73 concert in The KB Halle in Copenhagen, but if I was asked to be involved in a “Mark III” reunion - (which, by the way, I haven’t. All I ever said was that the idea had a few good points and a few not-so-good points.) - and I indeed considered that offer, I would not be able to even imagine it without the presence of Ian Paice.By the way - I have NOT retired!
Love, and as peaceful a new year as possible, to all of you.
Jon
Labels: deep purple, din presa, metallica, stiri
Scris de abogdan la 07:46 0 comentarii
Monday, December 15, 2008
Liftul spre cer al lui Ceauşescu
Turnul pentru ascensoare – menit să spulbere spaima lui Ceauşescu că ar putea rămâne blocat în lifturile din Casa Poporului
Scris de abogdan la 09:14 0 comentarii
Sunday, November 16, 2008
Les Français sont imbeciles!
An anonymous reader notes that TorrentFreak is reporting: "French record labels have received the green light to sue four US-based companies that develop P2P applications, including the BitTorrent client Vuze, Limewire, and Morpheus. Shareaza is the fourth application, for which the labels are going after the open source development platform SourceForge. ...Putting aside the discussion on the responsibilities of application developers for their users activities, the decision to go after SourceForge for hosting a application that can potentially infringe, is stretching credibility beyond all bounds." SourceForge is Slashdot's corporate parent.
(via Slashdot)
Tuesday, November 4, 2008
Election Day!
In sfarsit, a sosit si ziua in care se va alege noul presedinte al S.U.A. Sper ca americanii sa nu tina cont de culoare, ci de platforma. Sper ca americanii sa nu uite ce au patit cu Bush, cati oameni au murit din nimic. Sper ca americanii sa gaseasca solutia potrivita pentru problemele lor.
Labels: alegeri, oameni, obama, politichie, S.U.A., stiri
Scris de abogdan la 11:26 1 comentarii
Tuesday, October 7, 2008
O alta dovada de nesimtire
Inspirati adanc... si urmariti filmuletul urmator:
(Gasit pe blogul lui Serban Huidu)
Labels: critici, incompetenti, nesimtire, oameni, stiri, viata, wtf
Scris de abogdan la 15:07 1 comentarii
Wednesday, August 20, 2008
Dacia la 40 de ani
Acum 40 de ani, pe 20 august 1968, iesea pe portile uzinei de la Mioveni primul automobil Dacia 1100.
In 1966 a inceput construirea uzinei de la Mioveni si a fost terminata la jumatatea anului 1968.
Pe 20 august 1968 iese pe poarta fabricii Dacia 1100, un autovehicul cu motorul plasat pe puntea spate si tractiune spate. Primul exemplar ii este oferit cadou tovarasului Nicolae Ceausescu.
Istoria continua, si in 1969 apare Dacia 1300, iar pana in 1970 vor aparea trei noi versiuni ale modelului 1310.
Tot in acelasi an este lansata si Dacia 1200 care, peste trei ani va beneficia de versiune break si papuc.
In 1980 apare Dacia 500, primul model de oras al uzinei, cunoscut si sub numele de Lastun.
Modelul 1200 reinvie intre 1991 si 1996 sub numele de Dacia 1325 Liberta, iar in 1995 apare prima dacie 100% romaneasca: Dacia Nova. Acest model a fost imbunatatit in 2000, la un an dupa ce uzina Dacia a fost cumparata de Renault, sub numele de SupeR Nova.
Anul 2003 este momentul in care apare Solenza, bazata pe platforma SupeR Nova, iar in 2004 apare un nou model in gama, Logan.
In 2008 apare Sandero si un face-lift al Loganului.
La multi ani Dacia!
Pentru final, va las sa va delectati cu ceva "old but gold":
Labels: auto, eveniment, stiri
Scris de abogdan la 10:35 1 comentarii
Tuesday, September 18, 2007
Ţara piere şi aleşii se piaptănă
De vreo câteva zile urmăresc la TV un circ al naibii de ieftin şi al naibii de prost. Şi nu îl urmăresc pentru că m-ar interesa în mod deosebit, ci pentru că mă amuză. Mă amuză prostia ce se manifestă printre aleşii neamului nostru. Aceşti idioţi care ne f*** pe banii noştri, pentru că "aşa vrea muşchii lor", pentru că au ajuns sus cocoţaţi în scaune confortabile din măgăoaia aia numită "Casa Poporului" şi ne transmit o sinceră şi călduroasă m*** ca dovadă de mulţumire că i-am votat şi ca să simţim că se gândesc la noi. Desigur fac acel gest şi ca să ne mai convingă să-i votăm şi în mandatul viitor şi acum şi pururea şi-n veacul vecilor... pentru că am auzit azi că sunt unele specimene ce dormitează pe locul lor călduţ de vreo 4-5 mandate (adicătelea dacă un mandat durează 4 ani... faceţi şi voi calculele de rigoare). Deunăzi am văzut tot la TV cum unii cu nume de renume (de exemplu Sorin Oprescu, C.V. Tudor) nu sunt fruntaşi în parlament la capitolul... absenţe (ce credeaţi?). Normal că îşi permit să absenteze, mai ales că unii trebuie doar să latre de vreo două ori în campanie, să dea cu niţel praf în ochi şi gata! s-a mai clocit un mandat!
Revenind la subiectul iniţial... Ziceam de circ. Circ şi pâine se dădea pe vremea romanilor, circ şi pâine vrea să se dea şi acum la popor... Numai că preţul pâinii creşte într-o lună cât altele în 7, iar circul nu mai este în arenă ci în parlament. De ceva vreme tot apare pe sticlă domnul Geoană care tot ameninţă cu o super moţiune (pentru super-mame?) care va răsturna guvernul, a cărui soartă pare din ce în ce mai pecetluită. Ei bine acest domn de la PSD pentru care Dostoievski dacă ar mai fi trăit ar fi scris contiunuarea la "Idiotul" inspirată de Geoană. Mircea vrea să răstoarne guvernul motociclistului Tăriceanu pentru a forma el un guvern mai capabil. (Capabil de ce?). Că doar atâta timp cât a fost PSD la guvernare, au făcut... fix nimic. Licheaua de Geoană vede paiul din ochiul altuia dar nu e în stare să vadă bârna din ochii săi.
În tot acest timp cât aleşii fie se ceartă, fie dorm în pace, ţara nu mai poate de bine.
Ieri, de exemplu, a început şcoala. Elevii au găsit în prima zi şcoli frumoase, renovate, dotate cu tehnologie de ultimă oră şi cu profesori pregătiţi, gata să-i înveţe tot ce trebuie, pentru că ei reprezintă viitorul ţării noastre. Acest caz prezentat este unul izolat, pentru că mulţi dintre copii au găsit aceleaşi şcoli în paragină (sau în şantier, în cazuri "mai fericite") cu profesori suplinitori, care mulţi deabia au luat un 5 la examenul de admitere în învăţământ. Dar, dacă eraţi tentaţi să credeţi că nu se poate mai rău, ei bine, se poate: unii au început anul şcolar fie în clădirea CAP-ului, fie în cort, sau chiar în câmp...
Şi se mai bat cu pumnul în piept că ne-au făcut europeni. Am un singur sfat pentru aleşii noştri: Ciocu' mic şi joc de glezne, că poate aşa se mai urneşte ceva în ţară (în sensul bun... deh, noi să fim sănătoşi...)
A.B.
P.S.:
Apropo de sănătate... lăudabilă iniţiativa cu analize gratuite, dar, foarte prost pusă în practică: Cum este posibil să fie trimise invitaţii pentru analize gratuite unor persoane decedate de multă vreme?!
Labels: politichie, stiri, TV, wtf
Scris de abogdan la 21:08 1 comentarii
Tuesday, September 11, 2007
11 septembrie
Groază, teroare, disperare. Un cumul de sentimente ce se putea citi pe feţele tuturor celor care au trăit tragedia pe viu. Imaginile de atunci contiună să şocheze opinia publică, cu atât mai mult cu cât nimeni nu înţelege de ce. De ce au trebuit să moară atâţia oameni, pentru ce au murit ei? Pentru o cauză care nu era a lor şi pe care cei rămaşi în viaţă nu o înţeleg. Atacurile sunt în sine sunt un mister. Unii afirmă că ar fi doar o conspiraţie a regimului Bush, alţii susţin că ar fi fost organitzate de terorişti adevăraţi.
Dacă ar fi o înscenare atunci mă întreb: oare chiar se merită pentru petrol să ucizi atâţia oameni? Oare vieţile pierdute în urma atentatelor şi a războiului ce a urmat (şi se desfăşoară în continuare) valorează mai puţin decât un puţ de petrol? Nu cred. Fiinţele umane nu au preţ (după cum zicea o campanie de pe la noi).
De ce să fie americanii conduşi de un dobitoc însetat de putere şi dornic de război? De ce acest individ îi atrage în războiul său meschin şi pe alţii care nu au nicio treabă cu acea cauză "nobilă". Oare chiar este necesar acest război al nimănui, în fond?
"Câţi mai au de murit, ca s-aflăm în sfârşit, că oameni prea mulţi au murit? / Răspunsul prieteni, e vânare de vânt"
Pentru final vă las să vă delectaţi cu un fragment din Fredo and Pid'jin, o aluzie "fină" la George W. Bush.
Toate drepturile rezervate autorilor; http://pidjin.net
Labels: critici, politichie, stiri, TV
Scris de abogdan la 17:19 0 comentarii
Friday, August 31, 2007
Cu bara-n canal
Ma uitam azi printr-un ziar central si vad un titlu de senzatie: "Semifinala concursului Bara la Bara". Wow ma gandeam... un concurs cu masini (vazusesm la Antena 1 ceva de genul asta), trebuie sa fie interesant.
Cand, citesc mai jos si... ce-mi vad ochii: este vorba despre un concurs de... striptease. Chiar nu credeam ca or sa-mi vada ochii o asemenea chestie la TV. Mi se pare exagerat sa faci un concurs dupa cum iti tuna mintea, pe o tema care, personal, nu mi se pare potrivita. Stau si ma intreb cat curaj iti trebuie ca sa te dezbraci in fata a mii de oameni, doar pentru a castiga cateva mii de euro intr-o trupa de gen. Mi se pare un pic cam deplasat, avand in vedere ca Romania nu a scapat inca de mentalitatea comunista care presupune printre altele sexualitatea ca fiind un subiect tabu. Dar, pentru o televiziune de canal, merge sa arati niste tate la TV, doar de dragul raitingului, pentru ca stim cu totii ca in ziua de azi, sexul vinde al naibii de bine, oricat de prost ar fi "produsul" vizat.
Tuesday, May 1, 2007
1 Mai alfel (partea a II-a)

[foto: Bogdan Stamatin/NewsIn FOTO (toate drepturile rezervate)]
Astazi a fost (si inca mai e) 1 Mai. Prilej de sarbatoare pentru toti, de la mic la mare, pentru ca a fost zi libera. Toate bune si frumoase dupa cum e obiceiul la noi: bere, mici, plimbari la munte si la mare.
Totusi, uitandu-ma pe NewsIn.ro, un titlu mi-a atras atentia: "Românii, scoşi în stradă de PSD cu patru mici şi o bere" si, impins de curiozitate, am dat un click pe link-ul respectiv, mare mi-a fost mirarea si tare m-a scarbit ce am citit. Dragutii de pesedisti au transformat ziua de 1 Mai intr-o zi de circ politic, organizand in parcul Izvor un miting anti-Basescu si, pentru a fi siguri ca vine lumea la manifestare, le-au promis oamenilor mici si bere (un eveniment marca Vanghelie, desigur). Dar, cum era de asteptat, "...unii dintre ei încă mai cautau locul de unde sa ia tichetele pentru mici si bere", spre dezamagirea amfitrionului Vanghelie care, la un moment dat, i-a rugat pe participanti "sa lase macar de 1 Mai berea si micii si sa asculte discursurile".
Ce pot sa zic... un alt eveniment PSD, din ciclul "hai sa facem politica si baie de multime", o dovada a faptului ca nu te poti face popular cu mici, bere, tricouri si sepcute. Jenant!
Labels: critici, politichie, stiri
Scris de abogdan la 20:28 2 comentarii
