Showing posts with label idei. Show all posts
Showing posts with label idei. Show all posts

Monday, January 5, 2009

Crash-proof?

Citeam azi-dimineata ca Volvo va dezvolta o masina crash-proof. Aceasta urmeaza sa includa numeroase sisteme de siguranta, cu ajutorul carora vor fi zero victime in cazul accidentelor auto.

Totusi... oare cum vor proceda in legatura cu cel mai variabil factor in cazul accidentelor: factorul uman? (de exemplu: fie soferul care deabia si-a luat permisul si conduce o masina "numa' buna" pentru el, cu mult peste capacitatile lui de a o controla; fie pietonul care traverseaza strada aiurea si fara sa se asigure). Nu pot sa cred ca se poate face un sistem de franare automat care sa te opreasca pe tine (care rulezi cu oarece viteza mare) din a face poster un pieton care iti sare in fata (eventual din "umbra" unui camion tras pe dreapta).

Sunt curios care va fi deznodamantul in povestea masinii crash-proof.

Sunday, December 7, 2008

...si atunci a spus "sa fie lumina"...

...si toti s-au adunat ca oile sa vada beculetele de Craciun. Toti s-au adunat sa asiste la cel mai maret si mai malaiet eveniment: aprinderea ghirlandelor luminoase. Si asa a fost. S-au adunat, au blocat circulatia, cei prinsi in trafic si-au facut nervi, iar poprul a fost fericit.

Mi-ar face mare placere sa posteze un comment unul din aia care au fost aseara in Piata Unirii sa vada cum cineva apasa un nenorocit de intrerupator (pus doar de forma, de altfel) si se aprind niste amarate de lumini. Ce mare eveniment a fost asta, de trebuie adunat poporul sa asiste? Dupa parerea mea, ar fi fost mult mai palpitant sa ii ia prin surprindere. Ceva de genu' se plimba omu' linistit pe Magheru la 8 seara si dintr-o data "pac" tot bulevardul se ilumineaza.
Totusi nu trebuie sa uitam. Traim intr-o tara in care daca poporul vrea circ, atunci asta o sa primeasca. Ce conteaza ca majoritatea acelora participanti la eveniment nu o duc bine? Circul asta ieftin ii va face putin sa uite de problemele reale. Ce conteaza ca tot ei vor achita si nota de plata? Ce conteaza ca se calca in picioare pentru nimic? Luminile alea vor sta si maine si poimaine aprinse, si tot asa pana dupa Revelion. Ma intreb daca nu se vor aduna sa vada si momentul in care se sting luminile. Sa ramana toti in bezna si sa planga pe intuneric de dorul beculetelor apuse.

Tuesday, August 26, 2008

De ce nu mi-as lua un Rolls Royce

Exista mai multe motive:

Pentru ca e foarte mare...
Pentru ca la modele noi blocurile optice fata arata ca dracu'.
Pentru ca nu prea imi plac modelele din clasa respectiva.
Pentru ca mi-as lua mai degraba un Maybach... sau un Bentley.
Pentru ca e foarte greu sa-i gasesti un loc de parcare in Bucuresti.
Pentru ca nu-mi plac "suicide doors".
Pentru ca nu-mi e deloc lene sa-mi intind mana si sa inchid portiera.
Pentru ca imi place sa conduc. (La o masina de genul asta iti trebuie neaparat sofer).
Pentru ca iti trebuie niste sange albastru si un conac vechi intr-o zona pitoreasca sa ai o asemenea masina (cel putin, mie imi lasa impresia de masina nobila).
Pentru ca sunt prea tanar ca sa conduc asa ceva...
Pentru ca e greu de intretinut.
Pentru ca daca as vrea sa-i fac tuning, ar arata si mai naspa...
Pentru ca nu am un valet.
Pentru ca nu-mi plac insertiile de lemn pe o masina. (Prefer pielea de mii de ori in locul lemnului, mai ales pe volan).
Pentru ca nu-mi place ideea de hand-made car.
Pentru ca nu mi-as lua o masina cu care sa ies in evidenta de fiecare data cand o conduc...
Pentru ca nu sunt genul de persoana careia sa-i placa luxul (cel putin nu in mod exagerat).
Pentru ca nu e practica.
Pentru ca nu e economica (stiti voi... criza petrolului, alea-alea).
Pentru ca as avea alte chestii de facut cu banii aia, sau, i-as dona.

Voi ce motive ati avea sa NU va luati o asemenea masina? (Si acum sa nu aud carcotasi cu "vulpea cand n-ajunge la struguri...". Chiar nu mi-as cumpara niciodata asa ceva, oricat de multi bani as avea.)

Thursday, July 17, 2008

Rusine

Rusine, rusine, de trei ori rusine.

Rusine pentru cei de la Emag!c Entertainment, care dupa ce au fost laudati ca ii aduc pe Metallica in Romania, acum ii injura foarte multa lume tot din cauza aceluiasi concert.
Au suplimentat biletele de 2 ori, cu aproximativ 2.500 de bilete in total.

Acum… ma intreb si eu din perspectiva unui platitor de bilet la gazon A:

1. Oare unde vor mai intra atatia oameni pe amaratul ala de Cotroceni?
2. Daca vor mai multi oameni, de ce nu au mutat concertul pe stadionul Steaua care e mult mai mare? (De fapt… poate ca Gigi nu le-ar fi dat voie: “Ce vreti voi mai zdrentelor, sa-mi calcati frumusete de gazon cu concertul vostru?”)
3. De ce nu muta concertul pe Aeroportul Baneasa, ca ar fi mai mult loc…
4. Trupa si-a schimbat oare onorariul cerut initial, si nu au mai avut saracii oameni de la Emag!c bani sa le dea, si sunt nevoiti sa ne inghesuie in halul asta?
5. De ce naiba nu ia OPC-ul nici o masura, sau Emag!c e un peste mult prea mare pentru undita lor?

Chiar sunt curios sa vad ce raspuns ar da Emag!c la intrebarile astea…

P.S.: De ce nu mai suplimenteaza biletele cu inca 10.000 de locuri? Ca daca tot stam inghesuiti, am putea sta si unul peste altul… un “n-are varf” mai mult sau mai putin pletos…

Wednesday, April 23, 2008

Gip, suv, off-roader, s.a.m.d.

Nu am priceput niciodata logica: de ce sa-ti iei ditamai camionu' pe care sa-l conduci zi de zi prin minunatia asta de trafic din Bucuresti? Ce rost are sa-ti iei masina in Bucuresti daca nu stii sa conduci cum trebuie?

De ce oare femeile se simt mai in siguranta daca sunt la volanul unei caramizi d'astea? Ca daca te uiti, in 70% din suv-urile de pe strada, la volan se afla o tipa (blonda de multe ori) slabuta si care arata mai mult decat penibil in masina respectiva, deoarece raportul dintre dimensiunea ea si dimensiunea masinii este net in favoarea mormanului de tabla motorizat.

Daca as fi dealer de masini intr-o societate ideala, as vinde clientilor doar autovehicule in care sa arate bine dpdv al rapoartelor dimensionale... adica: esti o tipa de 1.60 si 50 de kg? atunci ia de la tata un smart fortwo, a... esti un tip la 1.80-1.90 si vreo 80-100 kg? da? eh... ia un suv de aici...

Sunt de parere ca masina ar trebui cumparata ca si o haina... adica... daca vrei sa nu te faci de ras, nu-ti iei un tricou cu 7 numere mai mare sau decat marimea ta... ca o sa arati penibil, ca o sa rada si curcile de tine cand te vor vedea imbracat asa... Acelasi lucru se aplica la masina... adica nu vi se pare penibil sa vezi un tip de vreo 1.90 si 120 de kg conducand un fortwo?

Oricum la ce trafic e in Bucuresti, mai bine nu-ti iei SUV... mai bine iei metroul :D

Si... o alta intrebare mareata: de ce sa-ti iei o masina de teren, daca tu o sa te deplasezi doar de acasa pana la servici si retur, prin oras? De ce ti-ai lua asa ceva, daca nu ai scoate-o niciodata pe off-road? Mi se pare o tortura aplicata masinii respective.... e ca si cum ai sta in sahara si ti-ai lua un huski... e cam aceeasi chestiune... dar... deh... masinile nu se pot exprima... ca daca ar fi putut schita vreun sunet inteligibil... multe ar fi scheunat ca un caine batut de stapan...

Tuesday, January 29, 2008

Thoughts on emo kids


De vreo cateva zile am inceput sa vad prin oras o multime de emo kids. Aparuti peste noapte... trasi la indigo, sau nascuti din aceeai mama, trasi la xerox, nu am idee... da' toti arata la fel... PENIBILI!

Daca acum cateva luni aveam o parere oarecum pozitiva... acum mi se par penibil, gay si incredibil de patetici.

Ma uit la frizurile lor, cu suvita roscata (la majoritatea), la cele enspe mii de insigne (probabil ca daca ii bati sar insignele din/de pe ei cum sareau banii in/din Sonic), la inelul stramb pus in buza de jos... si mi se face scarba... Acesti hippie moderni (cum am vazut ca se autoproclamau intr-un clip) sunt defapt niste pusti virgini, plini de "furie" si ura fata de toti si toate, care considera ca a te simti urat, a arata cat mai gay este cool... si pentru care a fi o combinatie de bad-ass/wussy/gay este foarte "tru". Recunosc... I hate emos...

Monday, November 19, 2007

Mă mut pe net...

...începând chiar de azi... Nu este o decizie ușoară, nu e nici grea, dar este definitivă și irevocabilă... Dar, consider că îmi va fi mult mai ușor... Pe bune... O să-mi fie numai bine. De ce nu mi-ar fi? Gândiți-vă la câte avantaje aș avea: aș putea avea colțul meu propriu și personal, aș putea să socializez mult mai bine, că deh... există MySpace, există hi5 și alte chestii de genul ăsta unde aș putea cunoaște oameni noi. Și, desigur, pentru a ține legătura cu prietenii existenți există Yahoo Messenger, există Google Talk (și dacă mă enervez îmi trag și MSN Messenger și MySpace Messneger). A.. și ca să aflu ce mai fac oamenii, nu o să-mi mai pierd timpul întrebându-i ce mai fac și dorindu-mi să mă întalnesc cu ei. O să fie muuuuuuult mai simplu de azi înainte: o să le citesc blogurile și o să le văd webcam-urile...

Și, desigur... o să citesc știrile online, o să îmi fac cumpărături online, o să plătesc online, o să manânc online și o să dorm... (nu, nu ați ghicit) ÎN PROPRIA MEA CASĂ ONLINE, cu capul pe tastatură și cu mâna pe mouse.

Oricum... deja mi-am echipat camera cu un scaun cu budă încorporată (care e al naibii de comod)... și mi-am montat o turbină eoliană și panouri solare (ambele pe acoperiș)... așa că o să pot sta conectat 24/7.

Acum îmi comand o pizza online, care-mi va veni pe mail... a... uite că a venit...

Vă invit afară acum pentru că trebuie să mănânc (nu, la mâncare nu-i dau share, că doar nu am înnebunit).

Acest post este un pamflet și trebuie tratat ca atare. Orice asemănare cu persoane reale este pur întâmplătoare. Totuși, pentru cei care se recunosc în aceste rânduri, un sincer și călduros "GET A LIFE!"

Friday, September 7, 2007

Relaţii bolnăvicioase

Iubirea a fost descrisă în versuri de poeţi, cântată de trubaduri, şi simţită pe propria piele de toţi. "Oamenii sunt făcuţi pentru iubire" (Holograf) şi nimeni nu poate nega asta. Dupa cum zicea Emily Dickinson, "iubirea este tot ce ştim despre rai şi tot ce trebuie să ştim despre iad". Nimeni nu poate spune cum apare iubirea, pentru că acest moment nu poate fi definit în timp. O iubire poate dura o saptamana, o luna, un an... o clipa. Iubirea este frumoasă, dar depinde foarte mult cum şi de ce iubim, dar mai ales PE CINE iubim.

De multe ori se întâmplă să ne îndragostim de cine nu trebuie şi nu pentru că ar avea ceva deosebit faţă de ceilalţi, ci pentru că în clipa ACEEA ai văzut ceva la acea persoană. Nu avem ochi decât pentru ea. Ceilalţi nu mai există. Nu contează ce-ţi zic prietenii sau familia în legătură cu ea. Tu o iubesti şi ai fi în stare să treci peste toate obstacolele pentru voi. Ce contează că ai uitat de prieteni? Ce contează că staţi clipă de clipă alături, încât, uneori te întrebi de când nu ai mai trecut pe acasă?

Dupa cum spunea si Alifantis: “Eu, umbra aceasta pe care/ O semeni în sufletul meu/ Cu mila si trista mirare/ Voi duce-o cu mine mereu...”

Totusi, în aceasta atmosferă de calm şi armonie, la un moment dat, totul se duce de râpă şi te întrebi cine e de vină? Poate toamna, sau poate incidentele din ultimul timp.

Stau uneori, şi mă uit la “milioanele” de cupluri care-mi trec prin faţă, aproape zilnic, şi mă întreb câte şi-au găsit echilibrul, astfel încât în momentul în care unul din parteneri ridică tonul, celălalt să nu riposteze cu "sfânta cratiţă" fix dupa ceafă. :D (după caz se pot folosi şi alte obiecte contondente în funcţie de creativitatea şi imaginaţia diverşilor parteneri).

Acum, stau şi mă întreb ce e în capul tinerelor domnişoare (da, da, ştiu, ăsta e genul de clişeu pentru care mi-aş lua şi eu o "sfanta cratiţă" fix dupa ceafă), care se lanseaza ca din avion asupra primului specimen porcinian. Şi apoi mă gândesc la coada de specimene, de treabă şi responsabile care sunt ignorate fără doar şi poate. Imediat după asta apar şi inevitabilele post-uri pe bloguri de genul "I’m so sad cuz he’s not that prince from the fairytales" şi uite aşa se duc pe apa sâmbetei toate planurile de săptămâni, weekenduri şi seri “hugable-lovable”.

Da, domnişoară, ştiu că te-ai imaginat cu zâmbetul ăla radiant pe buze (şi de data asta nu de la gloss-ul de la Chanel) iar acum tot ce faci e să comanzi camioane întregi cu serveţele ('cuz you afford it după ce ai economisit toate acele cine romantice pe care vi le-aţi promis). Asta mă duce cu gândul la un sfat pe care mi l-a dat un prieten, acum ceva vreme: "Better single, măi, fată că dup-aia nu mai raţionezi şi te duci pe ...(ma abtin sa folosesc cuvinte obsecene :P )". He was damn right că, uite, după prima secundă în care-l vezi în jeanşii ăia mişto de “X” firmă, au loc jocuri aviatice cu fluturaşi în stomăcelul tău şi adio raţionat. Sau, mă rog, "raţionatul" ăsta se rezumă la intrebari copilăreşti de genul "Dacă nu a clipit 5 secunde cât m-a privit oare e completely love struck with me?". Şi, permite-mi să-ţi zic de ce nu a clipit, nu ca să-i rămână imaginea ta fixată pe retină, ci pur şi simplu ăsta e un automatism tampit (nu e cel mai relevant exemplu dar înţelegeţi voi unde vreau să ajung...).

În concluzie, data viitoare deschide ochii bine, oricine ai fi, şi poate dup-aia nu te vei mai chinui cu întrebări de genul: "De ce? Pentru cine? Cu ce am greşit? ş.a.m.d.". Sau, cu alte cuvinte, deschideţi ochii înainte de a vă îndrăgosti.

Post scris împreună cu Adriana. Orice asemănare cu persoane reale este pur întamplătoare.

Tuesday, September 4, 2007

Slow down!

Indicatoare peste indicatoare, afise peste afise, toate cu scopul a atentiona soferii sa reduca viteza. Si cu toate astea majoritatea dintre ei continua sa mearga mult peste limita legala. Fara sa bage in seama statisticile care spun multi morti/an din cauza vitezei, fara sa le pese de sanctiuni. E frumos sa mergi cu viteza, dar e periculos si chiar nu inteleg daca se justifica riscul de a plati o amenda/a ramane fara permis/a muri pentru a ajunge mai repede la destinatie? Nu cred (desi uneori depasesc si eu limita legala). Asa ca danezii au recurs la o solutie ingenioasa, pentru a-i determina pe soferi sa incetineasca. Despre ce este vorba, vedeti in clipul de mai jos (ca tot ziceam eu ca sexul vinde, ei bine, de data asta sexul salveaza):

Saturday, September 1, 2007

Goana dupa... kilograme (in minus)



In ziua de azi lumea e innebunita de kilogramele in plus, si multi ar face orice sa scape de ele. Incepand de la pastile minune si terminand cu diete draconice.

Ce nu tin cont cei care recurg la astfel de diete este ca, intr-adevar functioneaza, dar in mare parte din cazuri nu se pierde din grasime, ci, de obicei din tesutul muscular (sunt consumate proteinele), asa ca acele kilograme date jos instant sunt puse la loc si mai repede.

"Poti sa scazi in greutate si daca iti tai un picior" spunea azi Costin (ca tot imi reprosa Diana ca nu spun cu cine vorbesc) pentru ca, intr-adevar cantarul ar arata mai putin. O situatie similara se petrece si cu cei care tin cure-minune, de genul "slabeste 7 kg in 4 zile". Aici cele 7 kg se pierd prin deshidratare (70% din organism e facut din apa) si sunt puse automat la loc atunci cand renunti la dieta in favoarea unui regim alimentar mai normal. A slabi "cu cap" inseamna a-ti calcula cu atentie nr de calorii din meniu si a face mult sport.

Renuntati la leacurile minune si slabiti inteligent.

P.S.: Nu sunt de acord nici cu dispozitivele de slabit, gen saune portabile, care va ajuta sa pierdeti tot din apa ce se afla in organism, nici decum din tesutul adipos. Si, desigur ca sunt si impotriva liposuctiilor. Orice incercare de a da jos kilograme in mod artificial, are dupa ceva timp un efect invers.

Wednesday, August 29, 2007

Screw Ze Universe

Asta par sa spuna cei care sunt alesi de natiune sa ii reprezinte interesele si sa se opuna incalzirii globale. Vorbele sunt pompoase, frumoase si suna bine, dar numai atat. E plina lumea de genul astea de oameni care se pricep numai sa latre, sa pupe-n fund si sa se bata cu pumnii in piept pentru realizari care nu le apartin; da, si, desigur sa promita si sa minta, fara nici cea mai mica urma de rusine. Mi-e lehamite sa-i vad. Toti croiti dupa aceleasi tipare, fie in costume nou-noute aranjate, calcate, ca "sa dea bine" in ochii celor care fie ca vor fie ca nu trebuie sa asculte aberatiile lor.

"Da domnilor, trebuie sa rezolvam problema incalzirii globale, sa eradicam sursele care contribuie la distrugerea planetei noastre mult iubite, Terra, casa noastra, singura planeta din sistemul solar pe care exista viata. Da! Trebuie sa o salvam, sa avem grija de ea! Trebuie sa salvam bietele animalute care sunt in primejdie, trebuie sa ocrotim speciile, trebuie sa avem grija de noi, oamenii, fiinte superioare, fara de care nu ar fi existat multe lucruri din ziua de azi!"
Fix praf in ochi. Doar vorbe goale. Nimic pus in practica. De fapt imaginea care o vedem in spatele acestor declaratii demagogice este una total opusa. Nici cel mai optimist om nu ar putea sa vada realitatea apropiata de ceea ce ne zic ei.

In spatele vorbelor lor se ascunde doar un "Screw Ze Planet, Screw Ze Universe, All for Us!!!"

Tuesday, August 28, 2007

Gadgetz 2

Dupa cum v-am promis, urma sa scriu despre playerele mp3.

La inceput a fost iPod

O initiativa laudabila, venita din partea Apple. A fost lansat la sfarsitul lui octombrie 2001, intr-o conjunctura cum nu se poate mai nefavorabila (dupa atacurile de la 11 septembrie si scandalul provocat in jurul lui Napster). Dar, printr-o strategie de marketing geniala a reusit sa se impuna, stabilind o noua tendinta. Astfel, posesorii de iPod se distingeau de restul lumii datorita celebrelor casti albe (s-a ales aceasta culoare deoarece playerul in sine era alb). Devenise o moda sa iti porti muzica cu tine si, odata ce aveai un iPod faceai parte dintr-un "club select", pentru ca, sa recunoastem, 400$ nu erau chiar la indemana oricui, nici in SUA. Nebunia iPod a fost atat de mare, incat marile case de moda au inceput sa scoata pe piata produse ce puneau in evidenta acest accesoriu. Dar, dupa ceva vreme...

Dupa au fost restul...

playerelor care au incercat sa copieze succesul avut de iPod, dar nici unul dintre ele nu a reusit sa aiba acelasi succes.

In ziua de azi, este la moda sa ai un player mp3 care sa-ti cante/urle in urechi. Nu conteaza marca, nu conteaza cata memorie are sau cat de tare poate sa zbiere. Important e sa existe si sa faci impresie cu el. Pentru ca multi le poarta la vedere sa arate lumii intregi ce playere/telefoane cu mp3 frumoase au. Daca iPod a creat la data lansarii lui o revolutie legata in principal de lumea modei, playerele de azi au pornit o revolutie... sociala. Am observat un lucru: atunci cand o persoana este cu castile in urechi, nu mai este atenta la cei din jur, in 90% din cazuri fiind-ui imposibil sa auda ceea ce zic ceilalti. Astfel, o calatorie cu trenul, de exemplu, care era candva prilej de a socializa cu oamenii de langa tine, a ajuns sa insemne doar deplasarea din punctul A in punctul B (hear nothing, see nothing, say nothing). Bine, e drept ca nu socializai cu lumea mereu, dar... in multe din cazuri o faceai, din lipsa de ocupatie si, de ce nu, pentru ca era fain sa faci asta (mai ales cand ajungeai sa auzi povestile din tinerete ale mosilor). Acum s-a sfarsit.
Antisocializarea a mers pana acolo incat chiar persoana de langa tine sa stea cu castile in urechi in timp ce tu vorbesti (credeti-ma ca mi s-a intamplat si nu e placut deloc, atunci chiar m-a scos din sarite chestia aia).

Nu vreau sa fiu inteles gresit.

Nu sunt impotriva gadgeturilor si a progresului tehnologic, dar... uneori cred ca e bine "sa le aruncam la gunoi" si sa mai simtim si cum e sa traiesti un pic mai simplu, fara telefoane mobile, fara calculatoare/laptopuri, fara PDA-uri, fara playere mp3, fara intrenet. Chiar ar fi frumos si bine daca ati reusi sa faceti asta, macar pentru o zi. Sa vedeti ca se poate si altfel.

Gadgetz 1

De cand gadgeturile au inceput sa fie mai accesibile din punct de vedere al pretului, din ce in ce mai multi oameni au inceput sa le cumpere si, implicit sa le foloseasca cat se poate de mult.

Dispozitivele handsfree au fost concepute pentru a nu-i priva pe soferi (in special) de placerea vorbitului la telefon in timp ce se afla la volan, pentru a putea conduce in siguranta. O inventie utila, aparuta din necesitate.

Primele dispozitive de acest fel erau cu fir (cum sunt multe si in ziua de azi), iar pentru a diminua discomfortul creat de fir, producatorii au recurs la doua solutii: fie au integrat tehnologia in terminalele produse (vezi speakerul cu care sunt dotate majoritatea, sau chiar toate telefoanele mai noi), fie au renuntat la fir in favoarea Bluetooth-ului. Si cum orice inventie buna fie este inteleasa gresit fie este "mult prea bine" inteleasa, asa s-a intamplat si cu hadsfree-ul.

Asa ca, handsfree-urile Bluetooth au inceput sa fie folosite si cei carora nu le-au fost destinate initial. Pentru ca sunt micute, dragute, si "foarte cool". Aruncati o privire la oamenii de pe strada, sau din hypermarket si o sa vedeti ca din cei care poarta asemenea accesorii, numai jumatate se urca la volan.

Chiar si speakerul a fost inteles gresit. Am observat ca e la moda acum printre unii sa vorbeasca la telefon doar daca este comutat pe speaker, desi situatia nu o impune (nimeni si nimic nu-i impiedica a vorbi normal, dar deh... normalitatea este o chestie relativa; depinde din ce/al cui punct de vedere o privesti).

Ei bine dragilor, poate ca unii se intreaba de ce nu am vorbit si despre handsfree-urile cu fir care sunt folosite si pe post de casti pentru a asculta mp3-uri de pe telefon. Aici e vorba de o situatie total diferita. Acestea nu sunt folosite in mod gresit, deoarece producatorii de telefoane le-au atribuit acest rol secundar, motiv pentru care le vand impreuna cu telefoanele, in acelasi pachet (vezi seria W de la Sony Ericsson, de exemplu), si, oricum, despre playerele mp3 voi vorbi data viitoare.

Friday, August 10, 2007

Publicitate

De fiecare data cand deschid televizorul sunt asaltat de o multime de reclame, si uite asa vad cum un nene incearca sa imi vanda o razatoare germana originala care stie sa faca de toate (daca ar sti sa spele si rufele, zau daca nu as cumpara-o), in timp ce acelasi nene (!) imi spune ce produs genial de curatat ar trebui sa-mi iau pentru masina ca sa o fac sa arate cu totul altfel (te pomenesti ca minunatia aia de produs va transforma o Dacie intr-o minunatie de BMW, ca deh... si Aladin a obtinut multe dupa ce a frecat lampa).

Dupa, schimb repede pe un alt canal... ca cine stie ce minunatii gasesc acolo. Si dau peste o tanti care, din cate vad are o personalitate tripla, tocmai pentru ca mananca niste iaurt. Asta nu e nimic, fata de o alta tanti care reuseste sa deschida tare usa de la intrare si sa-l prinda in flagrant pe postasul care simtea aroma cafelei, asta in timp ce avea ambele maini ocupate cu cate o ceasca de cafea. Doamne fereste... te pomenesti ca la sfarsitul reclamei trebuia introdus si textul "Consumul excesiv de cafea cauzeaza mutatii genetice!".

Mai schimb canalul, mai vad alte chestii, poate mai normale. Cand... surpriza!!! dau peste tanti Maria cu nepotul/copilul (n-am inteles prea bine) "deghizat" in "leopard". Si, la fel de brusc cum am dat peste ea, tanti Maria scoate de nicaieri punga cu detergentul minune si-l arata tatalui, deloc suparat de isprava copilului. Cred ca tanti Maria asta are un buzunar foarte mare la pantaloni, de unde scoate pachetul de fiecare data cand e nevoie.

Schimb, ca deja ma doare capul. Si dau peste un medic dentist, care imi recomanda o pasta speciala (desi durerea mea de cap nu are nicio legatura cu dintii). Il refuz politicos, si vad cum apare o tipa care pune mana pe o pasta de dinti si se trezeste facand canoeing pe un rau involburat dupa ce a pus mana pe tub. Brrr... Eh, am dat-o la pace cu pasta de dinti, dar... cum ramane cu periuta de dinti? Ei bine aceasta se prezinta singura in fata unei periute obisnuite, si ii spune ca are multe suprafete de curatat pentru multele zone din cavitatea mea bucala... bine ca nu mai curata si altceva decat cavitatea bucala.

In fine... vreau sa inchid televizorul si sa ma duc sa fac un dus, dar vad cum cineva foloseste un gel de dus minune care catifeleaza inmoaie pielea... ce dragut, nu? Iar altcineva imi recomanda un sampon pentru volum, arie, desitate, si asa mai departe... Eh... si ca tacamul sa fie complet, vad cum cateva tipe sunt absorbite de un deodorant foarte fresh... aici am inteles mesajul: cumperi un spray si primesti cadou o tipa. Asta da oferta.

Las dusul si ma duc sa ma culc, dar in patura este acoperita cu bilute cu un "boom de prospetime". Stiam ca mai exista mine din razboi, dar ce sa caute sa faca boom in patul meu? Eu pe ce mai dorm dupa?

Bine ca in viata reala nu se intampla asa ca in reclame, si ca personajele despre care v-am vorbit nu apar la tot pasul in viata noastra.


A.B.

Friday, July 13, 2007

Midnight (sad) story

A fost odata ca niciodata un oras in care lumea era la fel.
Toti semanau intre ei, de parca ar fi fost zamisliti de aceeasi mama, cu mici exceptii, desigur.

Cei tineri incercau sa se "inspire" unul de la celalalt, incepand de la vestimentatie, pana la "look" (doamne cat urasc englezismele astea plesnite in mod gratuit, dar, deh... asta e "trendul"). Aceeasi oameni, aceleasi chipuri de copii de provincie care vor sa fie "cool" ducand aceasta dorinta pana la penibil, vulgar, banal si, uneori, demodat.
Tineri pentru care viitorul nu inseamna facultate, educatie, ci inseamna doar Spania, Italia, Germania si Marea Britanie, la munci de nimic pentru cateva sute de euro pe luna.


Cei in varsta cu aceleasi chipuri dezolate, gandindu-se la ziua de maine, si la grijile pe care le presupune aceasta simpla misiune: a ajunge sa traiasca si maine dintr-un salariu mizer pe care il obtin de la "serele-ul" la care lucreaza. Barbati de 30-40 de ani care arata cu 10-20 de ani mai batrani, tocmai din cauza "nivelului de trai", ridicat, din punctul de vedere al politicienilor nostri...

In rest nimic. Nimic nou, sau mai degraba "Toate-s noi si vechi is toate."

Trist.
Foarte trist pentru ca nimeni nu face nimic in legatura cu asta; si e pacat.

P.S.: Sa nu crezi draga cititorule ca m-am referit la vreo urbe anume. Sunt multe orase care se potrivesc descrierii. Pot sa-ti dau multe exemple. Intreaba-ma, daca nu-ti vin in minte.

A.B.

Friday, June 29, 2007

Battle of the bands in Regie: Maiden vs. Ghootza

In seara asta particip neintentionat la un battle of the bands. Adversarii sunt cei din camera alaturata. Totul a pronit de la dorinta mea pasnica dea asculta Iron Maiden, la un nivel civilizat, fara a intentiona sa deranjez pe nimeni... dar, socoteala de acasa nu se potriveste mereu cu cea din targ, asa ca bunii mei vecini au vrut sa ma acopere cu muzica lor si astfel, volumul in boxe a crescut din ce in ce mai mult din dorinta lor de a se face auziti si din dorinta mea de a-mi auzi muzica. Si acum, se aude o combinatie urata de Guta cu Maiden, Akon cu Danzig si Nelly Furtado cu Six Feet Under. Nu le cer mult decat putin bun simt. Daca vreti sa ascultati, mai intai invatati sa-i ascultati pe altii.

Wednesday, May 23, 2007

Andrei vs. Andrei


sau Bogdan vs. Gheorghe

Aseara am ascultat (intr-un final) audiobook-ul lui Andrei Gheorghe - "Midnight Killer" si am avut un flashback despre clipele in care stateam si-l ascultam la radio. Da, trebuie sa recunosc... A.G. m-a influentat intr-un fel destul de placut. Mi-a influentat intr-o oarecare masura gandirea si felul de a privi lumea. Intr-adevar, chiar mi-a placut din totdeauna felul sau de a privi lucrurile. Si, trebuie sa mai recunosc ca atunci cand scriu unele post-uri pe blog, ma pun in pielea lui Gheorghe, si privesc lumea intr-o alta perspectiva. Oricum, nu vreau sa ma intelegeti acum gresit, nu vreau sa-l ridic in slavi pe Andrei Gheorghe. Sincer... Gheorghe nu ma mai impresioneaza acum. Mi se pare acum, foarte banal, poate ca acum, privind lumea prin alti ochi, o judec prin prisma mea, o viziune mult mai taioasa decat cea a lui A.G. Asa ca... peste cativa ani, o sa mai auzim din nou "13-14 cu Andrei", dar nu va mai fi Gheorghe, ci Bogdan.

"cea mai frumoasa viata de noapte e intre picioarele unei femei"- Andrei Gheorghe

A.B.

Friday, May 11, 2007

Lawrence Ellison

Azi am primit un mail de la o housemousegirl cu un discurs al lui Lawrence Ellison, CEO Oracle, rostit in fata absolventilor de la Yale, si am fost uimit de ceea ce a afirmat, desi am oarece semne de suspiciune in privinta autenticitatii acestuia. Uitati discursul:

"Daca ma uit la voi nu vad nici un viitor fericit, nu vad nici un director proeminent. Acuma sigur
sunteti bulversati. Asta e normal. Totusi, va puteti
intreba, cum vin eu Larry Ellison, care n-am
terminat facultatea ca
sa va judec pe voi, studentii celei mai renumite facultati? Stati sa va explic.

Deoarece eu, Lawrence Ellison, al 2-lea cel mai
bogat om a planetei, am cazut la facultate si voi nu.
Deoarece Bill Gates, cel mai bogat om al planetei
a cazut la facultate si voi nu.
Deoarece Paul Allen, al 3-lea cel mai bogat om al
planetei a cazut la facultate si voi nu.
Si deoarece Michael Dell, care momentan este doar
pe locul 9, a cazut si el de la facultate si voi nu.
Si domnul respectiv este in ascensiune.
Acuma sunteti foarte bulversati. Si asta este
foarte normal.
Dati-mi voie sa va incurajez, n-ati terminat
degeaba facultatea si n-ati facut degeaba rost de o diploma.
N-ati pierdut 5 ani degeaba, ati invatat sa
munciti pentru bani putini, sa va faceti cunostinte
si sa faceti cunostinta (mai deaproape) cu cuvantul
TERAPIE.
Toate acestea sunt foarte utile.
O sa aiba lumea nevoie si de salahori ca voi.

O sa aveti nevoie de cunostinte, de programare la
terapie la un psiholog.
Fiindca voi n-ati cazut la facultate n-o sa fiti
niciodata printre primii 10 cei mai bogati oameni de
pe pamant. Si va trebui sa va impacati cu un salar
patetic de 200.000 dolari pe an, unde salariul il
veti primi de la un fost coleg de facultate care a
cazut la examene si a fost dat afara.
Acuma, probabil va ganditi daca mai e vreo
speranta pentru voi?
Nici o sansa. Voi sunteti deja pierduti. Deja
aveti creierul distrus in proportie foarte mare, irecuperabila.

Acu' ma adresez celor care inca nu au terminat
facultatea:
LASATI BALTA FACULTATEA, FACETI-VA BAGAJELE SI
PLECATI! Nu reveniti!
Indepliniti-va visurile! Fiindca sigur va spun ca
daca vi se distruge creierul veti disparea mai
repede de pe scena afacerilor, decat dispar eu acuma
de pe aceasta scena datorita agentilor de paza ....."
Dupa cum ziceam... am ceva suspiciuni in privinta veridicitatii acestui text, dar... ii dau dreptate intr-o oarecare masura omului... Oricum, nu vreau sa comentez prea mult acest subiect. Va las pe voi.

Wednesday, May 2, 2007

Robot people



De ceva vreme am observat ca in societatea in care traim a aparut o noua specie: "Robot People". Ce sunt acesti "Robot People"? A... nu dragilor, nu va ganditi ca au aparut printre noi roboti umanoizi; nu, nici decum... E vorba de acei oameni, care traiesc dupa un algoritm simplu: acasa - job - acasa. Va intrebati si voi ca si mine, de ce fac asta? Pentru ca acesti oameni traiesc doar sub semnul banului. A avea bani a devenit scopul lor in viata, indiferent de riscurile pe care acest lucru le implica. Nu mai au viata privata, nu mai conteaza ca au uitat de prieteni, nu mai conteaza ca uneori trec peste valorile morale, absolut nimic nu mai conteaza pentru ei, in afara dorintei de a avea bani. Banul a devenit un zeu pentru ei, si din aceasta cauza au uitat un fapt simplu: banii nu aduc fericirea. Nu mai conteaza ca la 35 de ani arata ca la 60, pentru ca, sa recunoastem, stresul isi spune cuvantul... si, dupa cum zicea Patrick Andre de Hillerin in editorialul "Lasa-i sa te sinucida"

"Deci castigi bine. Ma rog, foarte bine. Ziceam doar ca un salariu confidential inseamna, mai nou, un salariu bun... Stiu ca ai masina de la serviciu, ai laptop, ai telefon. Dar mai stii cand ai vazut ultima data alta lumina decat cea de neon? Cam inainte de angajare, nu? Misto, ce sa zic!"

Tragic, ce pot sa zic... Get a life people!

Wednesday, April 25, 2007

Prima data



Cum a fost prima data?

O intrebare la care multi ar stramba putin din nas si dupa aia ar incepe sa povesteasca / sau nu, dupa caz despre prima lor experienta sexuala. Dar, cine a zis ca e vorba de sex? De exemplu: "Cum a fost prima data... cand ai vazut rasaritul pe malul marii?", sau "Cum a fost prima data... cand ai iubit pe cineva?", sau "Cum a fost prima data... cand ai schiat?". Oare de ce 70% din oameni (ca sa nu exagerez si sa zic mai mult) gandesc aceasta intrebare din punct de vedere sexual? De ce nu? Sau, de ce da? Pentru ca sexul vinde in ziua de azi. Nu conteaza ce ai in cap, conteaza cum arati. Ce conteaza ca atunci cand deschizi gura, iti ies pe gura mai multe perle decat exista intr-o crescatorie de stridii, daca arati bine? Vorba cantecului: "Esti frumoasa, da' esti extraordinar de proasta"
Sa recunoastem, ca in ziua de azi, nu conteaza ce gandesti, ci conteaza doar cum arati. De exemplu, o reclama trebuie sa promoveze produsul X, care este un produs bun este "cuminte" si nu are nici un pic de conotatie sexuala ea va avea un impact mai mic decat o alta reclama la produsul Y, net inferior lui X, care va avea tenta sexuala, mai mult sau mai putin explicita. Fapt demonstrat. Da, bine, eu ma refer aici la reclamele din aceeasi categorie valorica. (A compara reclame de categorii diferite e ca si cum ai compara o Dacie 1310 cu un Peugeot 407 nou). Dar... exista si exceptii... (Nu stii niciodata ce motor se ascunde sub capota unei Dacii; eu am vazut pe unul care pusese un motor de BMW M5 pe Dacie...) oricum, exceptiile sunt rare, foarte rare.

Totusi, revenind la prima intrebare...

Cum a fost prima data?

Astept raspunsurile voastre...